5000 Szolnok, Nagysándor József út 31/D Hétfőtől - Péntekig 08:00 - 16:00 Árukiadás: Hétfőtől - Péntekig 08:00 - 15:30
A natúr farostlemez faanyaga nyírfa, melynek egyik vagy másik oldala felületi megmunkálásuk szerint lehet sima, laminált, erezetnyomott, lakkozott stb.
A farostlemez a falemezek családjába tartozik. A falemezek gyártásakor a nem homogén anyagból a fánál homogénabb szerkezetű új anyagot hoznak létre. A farostlemezt magát gyenge minőségű alapanyag felhasználásával állítják elő – erdei faritkítási anyag, zöldapríték, fűrészpor és faipari hulladék valamint ragasztóanyag összepréselésével. A farostlemezeket is tovább lehet csoportosítani tulajdonságaik és gyártástechnológiájuk szerint.
A farostlemez gyártásánál a rostokat kötőanyaggal és más adalékanyaggal keverik, majd nedves vagy száraz eljárással préselik. Mindkét eljárásban különböző a rostosítás technológiája, a rostok nedvességtartalma, a lépképzés maga. A nedves eljárás technológiai folyamatában vízben szállítják a rostokat, míg a száraz eljárás szerint levegővel vagy mechanikai úton.
A farostlemez kétféle gyártása a lemez típusától függ, de általában hasonló. A nyersanyagot gőzzel vagy vegyszerrel lágyítják és rostokra bontják. A rostokat kötőanyaggal keverik, majd nedves vagy száraz eljárással lapokká préselik.
A farostlemezeket a gyakorlatban sűrűségük szerint csoportosítják:
A kis sűrűségű (szigetelő) farostlemezek nedves eljárás készülnek, hő- és hangszigetelő anyagok. Kis szilárdságúak, műgyanta-tartalmuk alacsony. Mindkét felületük durva rostos, de utólagos megmunkálással, színezéssel, árkok és lyukak kialakításával dekoratív hatásuk fokozható.
A közepes sűrűségű farostlemezek (MDF-lapok: Medium Density Fiberboard) száraz eljárással készülő, homogén szerkezetű lapok. Az alkalmazott műgyantától függően készülnek normál- és vízálló változatban. A közepes sűrűségű farostlemezek sűrűsége 650-850 kg/m³. 6-40 mm közötti vastagságban készülnek. A száraz eljárással készített közepes sűrűségű farostlemezek (MDF-lapok) minden szempontból felülmúlják a forgácslapokat. A természetes fával azonos módon megmunkálhatók, külső és belső térben használhatók. A közepes sűrűségű farostlemezek a természetes fával azonos módon megmunkálhatók, fakötések, fogazások kialakítására alkalmasak; profilozhatók, marhatók, ívelt felületek is kialakíthatók belőlük. Zsugorodásuk csekély. Pácolhatók, színezhetők, festhetők, bevonhatók furnérral vagy fóliával. Mindezen tulajdonságok következtében az anyag a bútoriparban nagyon változatos szerkezetek létrehozására alkalmas. A közepes sűrűségű farostlemezek közül a vízálló műgyantával készült termékek alkalmasak külső szerkezetek anyagaként is, a többi típust viszont óvni kell a nedvesség hatásától, mert a nem megfelelően lezárt éleken bejutó nedvesség hatására a farostlemez megduzzad, tönkremegy.
A kemény farostlemezek nedves eljárással készülő, színoldalán sima és fényes, hátán szitanyomott termékek. Készülnek normál, lakozott és laminátos kivitelben. A kemény farostlemezek gyártásánál a magas nedvességtartalom miatt a lapok csak úgy hőpréselhetők, ha az alsó préslap nem sima felületű, hanem vízáteresztő szitaszövetből készül. Ezért a kemény farostlemezek egyik felülete sima és fényes, a másik szitanyomásos. A lapok vastagsági mérete 3-6 mm. A kemény farostlemezek sűrűsége 850-1200 kg/m³. A kemény farostlemezek fényes felülete a gyártáskor bekevert paraffin miatt víztaszító hatású, de a szitanyomásos felület nedvszívó képessége nagy. A megmunkálás minden szerszámmal elvégezhető. Bevont lemezekhez keményfém szerszámokat kell használni. A kemény farostlemezek szakító- és nyomószilárdsága a hosszúság és a szélesség mentén, mindkét irányban azonos. A szakítószilárdság csekély. Lapirányú zsugorodásuk csekély. A kemény farostlemezek szitanyomatos felülete igen jó nedvszívó. Ezt az oldalt óvni kell a nedvességtől, mert a víz hatására deformálódik és tönkremegy. Az éleken is gyors a nedvességfelvétel. Hajlítószilárdságuk csekély, ennek figyelembevételével alkalmazhatók az értékesebb rétegelt lemezek helyettesítésére (például fiókaljként). A kemény farostlemezeket edzőkamrákban edzik. Ide a présből kerülnek a farostlemezek, ahol 4-5 óráig 150-165ºC-on tartják. Ezt az eljárást edzésnek nevezik, melynek célja, hogy csökkenjen a vízfelvétellel kapcsolatos érzékenység.
Nem kell ahhoz szakképzett építésznek vagy hobbi kézművesnek lenni, hogy tudjuk, a préselt falemezt hosszú évtizedek óta használják nem is egy területen.
A farostlemez jó tulajdonságait az utóbbi években „felfedezték” a kreatív és ötletgazdag belsőépítészek is. Bár önmagában nem túl mutatós vagy látványos, de tartóssága és variálhatósága révén nagy szerephez jutott. Érdemes megkeresni olyan építőmestereket, asztalosokat – akik szívesen dolgoznak ezzel az egyszerű, de csodákra képes anyaggal.
Fafaj | Vastagság (mm) | Szélesség (mm) | Hosszúság (mm) | Ár: br. tábla | Készlet | |
Nyír | 3.2 | 1700 | 2745 | 5.300.- | készleten | Érdekel |
Kérjen személyre szabott ajánlatot és kollégáink e-mailen keresztül felveszik Önnel a kapcsolatot.
Az USA 360 millió USD értékben importált orosz eredetű rétegelt lemezt Ázsiából 2024-ben. A nyír rétegelt lemezt Vietnámból, Indonéziából is importálják, ami felvet aggályokat az igazságtalan kereskedelmi gyakorlatok szempontjából.
Finnországban 9%-kal kevesebb pelletet gyártottak 2024-ben, mint egy évvel korábban. Az import 31%-kal nőtt, ahogy az export lecsökkent.
Németország — a fenyő rönkök ára stabilizálódott a februári emelkedés után.
A balti térségben 8 millió hektár erdőterület található Észtország, Lettország és Litvánia területén. A svéd erdészet, faipar jelentős alapanyagforrása ez a térség, a svéd import mintegy 40%-a innen származik.
A holland székhelyű ING Bank tanulmánya szerint a 2025 évben az építőipar növekedése az EU-ban szerény lesz.
Európai Unió — Az Eu az USA faanyag exportját veszi célba megtorló vámokkal. Az USA kb. 1 md USD értékben értékesít faanyagot az EU piacán, a következő 30 napban azonban vám sújtja ezeket a termékeket.
Lettország — Az erdészeti szektor helyzete javulóban. A lett export bevétel faanyagokból 3,41 md EUR volt 2024-ben, ami 3,4%-kal, 113,71 millió EUR-val több, mint 2023-ban.
Kína — az ingatlan piac lassan magához tér , a stabilizáció jeleit mutatja évek hanyatlása után. Mindez felveti annak valószínűségét, hogy a kínai faanyag import növekedni fog. Mivel Kína a világ egyik legnagyobb faanyag felhasználója, a kínai kereslet kiemelkedően kihat az egész világ gazdaságára, kereslet-kínálat arányára.
Németország — 500 md EUR-s csomagot vezetne be az új német kancellár a leromlott infrastruktúra fejlesztésére, egyben növelné a védelemre fordított kiadásokat is. Ehhez az adósságfék eltörlésére lesz szükség, egyben módosítania kellett az alkotmányt is, melyben 2009 óta rögzítve van az adósságfék. A beruházásokkal várhatóan 2 év recesszió után Németország esélyt kap a fejlődésre. A hírre rögtön erősödött az EUR.
Svédország — 10-ből 2 svéd építőipari cég fontolgat elbocsátásokat a következő fél év során az építőipar visszaesésére hivatkozva.
– A finn rönk kitermelés januárban a tavalyihoz képest 16%-kal emelkedett. Ez a szám magasabb az elmúlt 5 év átlagánál. A teljes rönk kitermelés 6,6 millió m3, ebből 2,8 millió m3 a fűrészüzemekbe került, 3,8m3 pedig a papírgyártásba.
– Az orosz rétegeltlemez export az USÁ-ba 28%-kal nőtt idén januárban, 2024 januárjához képest. Az árak 6%-kal csökkentek.
– A svéd faanyagok exportja az USÁ-ba 53%-kal csökkent januárban, az árak 2%-kal emelkedtek.
– Az USA rönk export Kínába 38%-kal csökkent januárban, az árak 25%-kal nőttek.
– Az USA mégis kivár a kanadai fűrészárukra kivetett 25%-os vámok bevezetésével. Az átmeneti időszak április 2-ig marad érvényben.
Időközben az USA fűrésztelepei nem tudják a lépést tartani a kereslettel jelenleg, szükség van szakértők szerint az európai és kanadai faanyag importra.
– Kína felfüggesztette az USA-ából származó rönk importot. 2024-ben az USA 846 millió USD értékben exportált rönköt, ami a teljes USA rönk export 36%-a. Ezzel Kína volt az USA legnagyobb importőre, második Kanada 32%-os részesedéssel.
– USA: — Az USA új kormányzata nyilatkozataik szerint nem fog igényt tartani import faanyagra a jövőben. Trump elnök véleménye szerint az USÁ-nak bőven áll rendelkezésére faanyag, nincs szüksége sem Európából, sem Kanadából importra. Ez, ha megvalósul, érzékenyen érintheti a svéd és német faanyag exportot például.
– Németország – Tavalyi évben februárban a pellet ára jelentősen visszaesett, több mint 10 Eur-val, majd márciusban újabb 15 EUR-val. Idén a helyzet teljesen másképpen alakul. A fapellet idén 100 EUR-val drágább, vagyis kb. 40%-kal, mint tavaly decemberben. Csak idén februárban 36 EUR-val emelkedtek a pellet árak. Hogy ennek az áremelkedésnek hol lesz vége, nehéz megmondani. Egyelőre a vevők nagyon meg vannak lepődve az árakon, a szakértők szerint a 400 EUR-s pellet sem elképzelhetetlen.
Németországban a rönk export nőtt 11%-kal. A rétegelt lemez import 72%-kal emelkedett decemberben az egy évvel korábbi adatokkal összehasonlítva.
Finnország — Decemberben azt exportált faanyagok ára 5%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az exportált mennyiség csökkent 1,2%-kal. Jelenleg a finn fűrésztelepek 80% kapacitáson működnek, a piac meglehetősen merev.
Svédország — Az erdészeti cégek folyamatosan emelik a rönk áraikat, a Södra jelentette be elsőnek 2 hete.
Észtország — kevesebb faanyagot termelnek ki, emiatt az árak emelkednek várhatóan a 2. negyedévben. A tél kitolódott, jelentősen kevesebb faanyagot termeltek ki, mint amennyi előzetesen terveztek. Az árak emelkednek, a fűrészáru ára is várhatóan emelkedni fog a 2. negyedévben.
–Vida és Södra Svédország — gyártásleállás átmenetileg minden fűrésztelepen gyártásleállást jelentett be. (A Vida kanadai tulajdonban van.) A leállás oka az alapanyagok rekordmagas ára illetve az alapanyaghiány.
– Svédország — A fakitermelésbe bevont területek nagysága 19 273 hektár volt idén januárban. Ez 30%-os növekedést jelent a tavalyi januári adathoz képest. Az utóbbi 5 év átlagához képest pedig 11%-kal magasabb adat.
– Koskisen — 2024-es bevételek növekedéséről számolt be a finn Koskisen. Ennek hátterében a nagyobb mennyiségű feldolgozott fűrészáru áll, és a magasabb árszint a tavalyi évhez képest.. A bevételekkel szemben azonban a nyereség csökkent, mert az alapanyagárak növekedtek.
– Egyiptom és Szaudi-Arábia az építőipar fellendülését tapasztalhatja a közeljövőben. Mindkét országban jelentős beruházások vannak tervben, de egyelőre mindössze ígéret fázisában vannak a projektek. Ha a megaprojektek megvalósulnak, abból az európai fűrészüzemek is hasznot húzhatnak.
– Japán – a várakozások szerint 2025-ben a japán rönk import alacsonyabb lesz, mint korábban, a piacon vegyesek az elvárások és remények az idei évvel kapcsolatban. A rönk import 13%-kal alacsonyabb volt 2024-ben, mint egy évvel korábban. A fűrészáru import 17,2%-kal nőtt.
– Kína — 36,1 millió m3 rönköt importált 2024-ben, 159 millió USD értékben. Ez mennyiségben 5% -os csökkenés, értékben 4%-os csökkenés az előző évhez képest.
– Nagy-Britannia — Az éves alapú infláció 3% jelenleg Nagy-Britanniában- derült ki a brit statisztikai hivatal adatközléséből. Ez az adat az utóbbi 10 hónap legmagasabb adata. A felpörgés mögött a magas üzemanyag árak állhatnak. A brit gazdaság növekedése várhatóan 0,75% lesz idén. A jegybanknak (Bank of England) tehát a gyengélkedő gazdaság és az élénkült inflációs környezetben kell navigálnia.
– Finnország — élént rönk kereskedelem tapasztalható. A beszerzések teljes értéke 20%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, 30%-kal az előző 5 év januári átlagát.
– Ausztria — A fűrészüzemek készletei területenként változóak. A készletszinttől függően a kereslet hol átlagos, stabil, hol élénk. Ennek megfelelően az árak emelkedőek lehetnek. A fenyő rönk ára Ausztriában jelenleg stabil.
Világhírek
– 2030-ra várhatóan a világkereskedelem egyik fő útvonala a Jeges tenger térségén fog keresztülhaladni. Ma még ezt lehet, nehéz elképzelni, mert arrafelé minden javarészt jégmező, de ez a jégmező határozottan olvad. A kereskedelmi útvonal kialakítását Oroszország hajtaná végre, de a költségeit Kína viseli. Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy a világpolitika fontos témája lesz ez a térség a közeljövőben. Sőt, a harc a térségért már el is kezdődött Grönland kérdéskörével. (Grönland – USA jelenléte érezhető —- fontos USA bázis jelenleg is).
Egyes elemzések szerint a Jeges tenger 2040-re hajózható lesz gazdaságilag fenntartható módon, de a jelenlegi ütemet tekintve, lehet, hogy ez jóval korábban is bekövetkezik. A Jeges tenger egyébként most is hajózható, de atomjégtörő tudja járhatóvá tenni a tengert , ami nagyon költséges. Viszont a klímaváltozással egyre kevésbé lesz szükség jégtörőkre. A Copenhagen Business School tanulmánya szerint az olvadás még 2040-re becsülte, ám a folyamatok felgyorsulni látszanak. A térség jelentőségének növekedésével az orosz LNG termelés is felpörög, egyre több LNG üzem épül majd a Balti tengeren és az Északi-sarkvidéken is. Főleg Japánba várható orosz LNG export, nekik nagy mennyiségű LNG -re van szükségük.
Oroszország hamar felismerte ezen útvonal geopolitikai jelentőségét. A megépítették a 300 méteres Christoph de Margerie nevű tartályhajót, ami át tud hajózni a Jeges tengeren segítség (jégtörő hajók) nélkül is.
Kína már most bejelentette, hogy Jeges-tengeri hatalomnak tekinti magát, annak ellenére, hogy meglehetősen messze található a Jeges tengertől.
A területen stratégiai jelentőségű, óriási mennyiség nyersanyag található. Ezen a vidéken Oroszországnak van a leghosszabb tengerpartja, ám az érdekelt felek közül a térségben valamennyi ország Nato ország, kivéve Oroszországot.
Az útvonal azért jelentős, mert jelenleg a főbb kereskedelmi útvonalakat háborúk és politikai konfliktusok lehetetlenítik el (lásd Szuezi csatorna – huszik támadják a hajókat, kivéve orosz és kínai hajókat. Az Afrikát megkerülőkre pedig kalózok vadásznak és kifosztják a hajókat). Az új kereskedelmi útvonallal Kínából a kereskedő hajók felhajóznának Északra, végig a partvonal mentén a Jeges tengeren, egészen Amerikáig vagy Nyugat-Európáig.
Észtország — A fenyő fűrészáru ára hamarosan változhat , mert alapanyaghiány tapasztalható. A luc ára nem fog várhatóan jelentősen emelkedni március-áprilisig, de a második negyedévre igen.
Svédország — A fakitermelés csökken, ami aggasztó, fűrészüzemek bezárásához vezethet. Az erdei alapanyag kínálat megnövekedett importhoz vezet majd.
Dánia – A dán fa nagykereskedők Svédországban kezdenek terjeszkedni, raktárakat és irodákat is egyaránt létesítenek, így erősítik jelenlétüket.
Németország — A német fűrészüzemek kínlódnak, gyenge a keresleht a német belső piacon.
Ziegler – Rettenmeier jelentős kapacitásbővítése.
Oroszország – az orosz faanyag megállíthatatlannak tűnik, jelen van Európában a szankciók ellenére. Becslések szerint nagyjából 1,5 milliárt EUR értékben érkezett faanyag Európába Oroszországból vagy Belorusziából.
Oroszország — Brit felmérések szerint az orosz faanyag jelen van az EU piacán illetve egész Európában a szankciók ellenére. Főleg a rétegelt lemez tűnik nélkülözhetetlennek, de az orosz faanyag hozzájárult a párizsi olimpia kivitelezési munkálataihoz is.
Az orosz faanyag teljes becsült értéke 1,5 md EUR 2022 júniusa óta.
Csehország — A fogyasztói bizalom gyengült a faiparban. Növekvő a bizonytalanság, romlanak a gazdasági kilátások, mindenki a németországi választásokra figyel és várja az eredményeket.
Németország — Decemberben határozottan pesszimista maradt a német faipar hangulata. Tovább romlott a korábbi hónapokhoz képest is.
A Volkswagen vezetője készen áll, nyitott arra, hogy kínai autók készüljenek a feleslegessé vált gyártósorokon…Németországban minden 6. csőd az autóiparhoz kötődik.
Japán – faanyagok gyártása 9,3%-kal csökkent 2024 folyamán. 7,1%-kal kevesebb faanyagot használtak fel a japánok tavaly az év utolsó hónapjában, mint előző hónapban.
USA – új lakás értékesítés emelkedett 2,5%-kal 2024-ben
Ororszországból Kínába növekedett a rönk export 1,8%-kal decemberben, az export mennyisége 17%-kal csökkent
USA – bizonytalanságra és ingadozó árakra lehet számítani az USA piacán faanyagokkal kapcsolatban az elkövetkezendő hónapokban.
Az USA jelentősen kevesebb fenyő faanyagot vásárol Európából, jelentős visszaesés történt a tavalyi évhez képest.
Kína — akadozó kínálat, gyenge építőipar jellemzi még mindig Kínát, ami befolyásolja az exportot is Kína irányába. Az EU fenyő exportja Kínába csökkent 35%-kal a tavalyi adatokhoz képest.
Finnország – magas árak várhatóak idén a faiparban, árcsökkenésre nem kell számítani.
Az osztrák HS Timber megvásárolja a Vika Wood részvénycsomgjának a 100%-át- A lett cég 30 000 m3 kapacitással rendelkezik fűrészáru előállítására, 140 dolgozót alkalmaz és a Balti térség egyik leghatékonyabb fűrésztelepe, a lett fűrészáru gyártás fontos szereplője.
Ausztria — a luc rönk ára decemberben 20%-kal magasabb volt mint a tavalyi év ugyanezen időszakában.
Kína — Európa összesen 2,9 millió m3 fenyő rönköt exportált Kínába 2024 első 11 hónapjában, ami 2,5 millió m3 csökkenést jelent az előző évhez képest. A piaci részesedése Európában a Kínába irányuló exportból így12%-ra esett vissza 21%-ról.
Németország januártól októberig 5,3 millió m3 fenyő rönköt exportált, ami 16%-kal kevesebb, mint a 2023-as adat volt. Az Ausztriába irányuló export 11%-kal, 2 millió m3-re nőtt, a Kínába irányuló export a felére csökkent.
Lengyelország — A Lengyel Központi Statisztikai hivatal adatai szerint a faanyagok átlagos eladási ára a lengyel állami erdőkben az első 3 negyedévben 65 EUR/fm. Ez az első árcsökkenés volt 2018 óta.
Németország — A lombosfa/keményfa fűrészáru gyártása termelése csökkent. A német fűrészüzemek 9%-kal kevesebb bükk és tölgy fűrészárut állítottak elő 2024 január és szeptember között, mint 2023 hasonló időszakában.
A fenyő fűrészáru gyártása, beleértve a gyaluárut is, csökkent. Németország 3. negyedévében valamivel elmaradt az előző negyedévi gyártott mennyiségtől. Az első 9 hónap összesített termelési volumene is elmarad a 2023 hasonló időszakától.
Finnország — 2024 január és október között kevesebb fenyő fűrészárut exportált Finnország, mint az előző év azonos időszakában.
– Finnország — A Natural Resources Institute Finland (Luke) adatai szerint a finn erdészet exportja 2024 harmadik negyedévében elérte a 3,16 milliárd eurót, ami 15%-os növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest . Az export értékéhez főként a papír (22%), a fűrészáru (16%) és a rétegelt lemez (4%) járult hozzá. 2024 szeptemberében a faipar exportértéke 0,97 milliárd eurót tett ki, ami reálértéken 2%-kal maradt el az előző évi havi átlagtól. A faexport 17%-kal emelkedett. Finnország szeptemberben 0,43 millió m3 fát importált, 4%-kal többet, mint 2023-ban az átlagos havi importvolumen. A rönkök behozatala 35%-kal nőtt. A forgácsbehozatal ugyanakkor 2%-kal, az egyéb faimport 49%-kal esett vissza. A harmadik negyedévben a teljes faimport elérte az 1,37 millió m3-t, ami 74%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában, de 1%-kal kevesebb, mint 2024 második negyedévében. Ennek 68%-a papíripari alapanyag.
– Észtország — A faipar optimista, enyhe javulásra, növekedésre számítanak a 2025-ös év első negyedévére, félévére.
– Lengyelország — 2,5 milliárd EUR veszteség tapasztalható a lengyel faiparban 2024-ben. A faipari vállalkozások a miniszterelnökhöz, Tusk-hoz fordultak segítségért.
Jelentős visszaesés tapasztalható az EU országok exportjában faanyagok terén az USA irányába. Németországból az USÁ-ba 31%-kal csökkent az export októberben a tavaly évhez képest, az árak 11%-kal nőttek. A svéd export 49%-kal csökkent az USA irányába októberben, ugyancsak 11%-os áremelkedés történt.
– Németország — az USÁ-ba irányuló faanyag export csökkent 35%-kal szeptemberben, az árak csökkentek 3%-kal. Ezzel párhuzamosan a svéd faanyag export is csökkent az USA felé, jelentősen, 43%-kal, az árak is csökkentek 6%-kal
– Tanulmányok szerint az EU-ban a közeljövőben fenyő faanyagból hiány lesz, keményfából viszont felesleg keletkezik. Ennél fogva a fenyő alapanyagok árának emelkedése várható, keményfából pedig csökkenés.
– Németország — a faipar piacán némileg jobb a hangulat 2024 októberében a korábbi hónapokhoz képest, a közeljövőre is virágosabbak a kilátások, optimistábbak, mint a közelmúltban, annak ellenére, hogy a német gazdaság nehézségei csak fokozódni fognak rövid és középtávon.
– Norvégia — rekord árak a faanyagok piacán. 2024 —- 3. negyedévében 2,6 millió m3 faanyagot termeltek ki ipari célokra.
– Lengyelországban — a fűrészüzemek küzdenek azért, hogy profitot érjenek el, az alapanyagárak nagyon magasak, a környező országokkal összehasonlításban Lengyelországban a legdrágább az alapanyag.
– Finnország — 2025-re áremelkedésre lehet számítani a finn gyártóktól, a fenyő ára ezen belül várhatóan kisebb mértékben fog nőni, mint korábban.
Az orosz nyír eltűnésével az EU piacáról, rétegelt lemez gyártó üzemek szűnnek meg Finnországban. A Metsä Group jelentette be nemrégiben, hogy nyír és fenyő rétegelt lemez üzeme Suolahtiban bezárásra kerül. A vezetőség nem volt elégedett a nyereségességgel illetve a nyír rönkök ára nagyon magas.
Svédország — a rönkök ára 25%-kal magasabb, mint tavaly ilyenkor. Az árak a papíripari alapanyagokra és a fűrésztelepek alapanyagaira is vonatkozik. Az emelkedés az ország minden régióját érinti. A legnagyobb mértékben a fűrésztelepekre kerülő rönkök árában történt emelkedés. A svéd fűrészüzemek tehát további gyártáscsökkenéssel néznek szembe. A rönk ára folyamatosan emelkedik. Ennek az erdőbirtokosok örülnek , mert így a megfelelő profitjuk biztosított.
Németország — stabil, változatlan pellet árak jellemzőek most Németországban.
Oroszországban a fakitermelés volumene ugyanakkora mint tavaly.
IMF jelentősen javította az orosz gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseit. Várhatóan 3,6% lesz az idei gazdasági növekedés,ami megegyezik a tavalyi év adatával. Az IMF szerint lassulás várható jövőre az orosz gazdaság növekedésében, mivel a fogyasztások és a beruházások is csökkenni fognak a 2025-ös évben. Putyin orosz elnök tagnap nyitotta meg Kazanyban a BRICS Plus találkozót, amely csúcstalálkozó 40 ország részvételével kerül megrendezésre.
USA – a kínálat szűkülésével emelkednek a faanyag árak. A közeljövőben árcsökkenés nem várható.
Finnország — tovább csökken az értékesítés volumene a finn faiparban. Az árak többnyire csökkenő tendenciát mutatnak. A finn Koskisen szerint jelentős változások nem várhatóak a faiparban a közeljövőben. Az UPM is csökkentette várakozásait az idei évvel kapcsolatban, miután a piaci kereslet csökkent az UPM termékek iránt a vártnál, az értékesítés volumene csökkent. A tavalyi évhez képest a 3. negyedévben 2%-kal csökkent az értékesítés árbevétele.
Ausztria — emelkedés figyelhető meg a rönkök árában, a kereslet emelkedő a fűrészüzemekben.
EUDR – várhatóan egy évvel elhalasztják az EUDR (EU rendelet az erdő írtás ellen, a fenntartható fakitermelés érdekében) rendszer bevezetését az EU-ban, miután világszerte számos kormány tiltakozott az érvénybe lépése ellen illetve kritikai észrevételeket tett a megvalósítással kapcsolatban.
Svédország — a svéd faipari export csökkent, kevesebb a kereslet az EU-ban, Egyesült Királyságban, Kínában. 2024 első hét hónapjában Svédország 7,12 millió m3 fenyő faanyagot exportált, 9 %-os csökkenés a tavaly ugyanezen időszakhoz képest. Az EU Svédország legnagyobb piaca , itt 10% volt a csökkenés, de Kína és UK is kevesebbet rendelt. A Norvégiába irányuló export 15%-kal esett, a Franciaországba irányuló 26%-kal, a Hollandiába, Dániába 3-3%-kal.
Ausztria – az építőipar és ipar továbbra is recesszióban. A háztartások fogyasztása csökkent, a tavalyi béremelések, a csökkent infláció ellenére is alacsony a fogyasztás. A jelenlegi gazdasági mutató nem utalnak mostanában javulásra. A luc rönk iránti kereslet – kínálat kiegyensúlyozott. Helyenként élénkebb a kereslet, mint az átlag, de az árak stabilak. A vörösfenyő iránt a kereslet nagyon élénk, meghaladja a kínálatot, az árak változatlanok. A fenyő iránti kereslet Ausztriaszerte különböző, északon élénkebb a kereslet, az árak is emelkednek ott.
Lengyelország — Kevesebb alapanyag áll az iparág rendelkezésére, ezért az árak a szokásosnál magasabbak.
Finnország .. Január és július között 4,6 millió m3 fenyő fűrészárut exportált, ez 5%-kal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Az év első 7 hónapjában az export volumene csökkent az USA irányába a tavalyi időszakhoz képest. Az EU-ból származó teljes export volumene 2,39 millió m3-ről 2,17-re csökkent. Értékben 6%-os csökkenés volt megfigyelhető. Németország az USA legnagyobb beszállítója az EU-ból.
Németország — Újabb rossz hírt a német gazdaságnak, hogy az Intel nem építi meg Magdeburgban az óriásgyárat. Bár a bejelentés megtörtént, még sem fog bele a 12 000 milliárd Ft értékű beruházásba az amerikai cég. Egyelőre 2 évre elhalasztották a beruházást, de könnyen elképzelhető, hogy a beruházás egyáltalán nem valósul meg.
Kína – Kína mindent elkövet, hogy gazdaságát élénkítse és a tervezett 5%-os gazdasági növekedést megvalósítsa. Ennek érdekében a jegybank kamatot csökkentett, a tartalékrátát szintén csökkentették. A kormányzat igyekszik támogatni a szegényebb társadalmi rétegek fogyasztását is, olcsó hiteleket indítottak, a legszegényebb rétegek pedig készpénzt kaptak, hogy fogyasztásaikat növeljék.
Szakértők szerint a világkereskedelem motorja Ázsia lesz a közeljövőben. Az egymás közötti kereskedelem Ázsiában eddig nagyjából a világkereskedelem 15%-át tette ki, de ez hamarosan felemelkedhet 60%-ra. Egyértelműen Ázsiában van a dinamika a kereskedelemben. Ez a folyamat már nem megállítható, akkor kezdődött mikor a 2002-ben, 15 éves egyeztetés után Kína felvételt nyert a WTO-ba. (Világgkereskedelmi Szervezet). Annak idején 2002-ben úgy gondolták a szakértők, hogy a kínai tagsággal a külföldi cégek nyernek a legtöbbet. Ma már egyértelmű, hogy a nyertes maga Kína.
Észtország — emelkedő faanyagárak Észtországban. Az augusztus még jelentős áringadozásokkal telt, különböző termékek ára másképp alakult, a borovi és luc termékeknél jelentős áremelkedés történt, a tűzifa ára azonban csökkent.
Németország – A Holzkurir felmérése szerint 31,54 millió m3 rönköt termeltek ki Németország fenyőerdeiben, amely kevesebb a tavalyinál, ami 32,54 millió m3 volt. A csökkenés tehát 1 millió m3, nagyjából 3%-os. A Plösbergben székelő Ziegler vita nélkül a legnagyobb gyártó most,,
2,1 millió m3-rel, második a Nordik Timber, 3. a Mercer Timber Saalburg. Németországban ugyanakkor csökkenő faanyagárak tapasztalhatóak, mivel a kereslet alacsony, az építőipar pedig gyengén teljesít.
Oroszország – Vlagyivosztokban szeptember elején került sor a keleti gazdasági fórum megrendezésére. Ez az orosz elnök is felszólalt, beszédében kiemelte, hogy a távol-keleti területek Oroszországban a legfontosabb tényezői az orosz gazdasági fejlődésnek. Oroszország elfordul a Nyugattól, nyugati piacoktól és kelet felé nyit elsődlegesen. Nyugat alatt Kína, Japán, Dél-Korea értendő. Az elnök jelentős közlekedés és infrastruktúra fejlesztést jelentett be a keleti régiókban (egy része az örök fagy régiójában található), kikötő fejlesztés, vasútfejlesztés, autópályaépítés, de bányászati fejlesztések is szóba került. Murmanszk új kereskedelmi központ lehet a jövőben. Jakut-föld fejlesztése minden szempontból elengedhetetlen, hiszen ásványkincsben, ritka földfémekben és gyémánt, réz lelőhelyekben is gazdag.
Lengyelország — drámai a helyzet a lengyel faiparban, a kereslet rendkívül alacsony, amely komoly hatást gyakorol valamennyi piaci szereplőre.
– A német gazdasági kilátások továbbra sem virágzóak. A müncheni székhelyű Ifo Intézet szerint a német gazdaság egyenesen zsákutcában van. A kutatók szerint az ország strukturális válságban van, amiben Kína felemelkedésének is szerepet van. A gyártószektor, mely a gazdaság motorja elvileg nem tud megerősödni, a nagyon drága energia árak miatt a német gyártószektor, ipar nem tud versenyképes lenni. Mivel eddig az exportot sem sikerült növelni és a fogyasztás sem nő, ezért helyzet elég reménytelennek tűnik. Míg más országokban fellendülés várható, addig Németországról ezt nehéz a közeljövőben ezt elképzelni. A Volkswagen be is jelentette, hogy több gyárát is bezárja, annyira visszaesett a kereslet az autóik iránt. Ilyen még soha nem fordult elő, hogy a cégnek saját hazájában gyárat kellett volna bezárnia. A Volkswagen nincs egyedül, gyakorlatilag nem telik el úgy hét, hogy ne jelentené be valamely nagy múltú vállalat, hogy leépítést, gyárbezárást tervez. ZF július végén közölte, hogy 14000 munkahelyet szünetet be Németországban. A Bosch-t gyakorlatilag kitúrják a piacról a feltörekvő kínai cégek, melyek sokkal versenyképesebbek a Boschnál. 2026 végéig 1200 munkavállalótól szabadulnak meg. A Thyssenkrupp acélipari óriás jelentősen csökkenti kapacitását, elbocsátásokat tervez. A BASF teljes gyárát Kínába költözteti, mivel képtelen a német energiaárak mellett versenyképes lenni. A német feldolgozóipar kapacitásának 70%-án működik. (Világgazdaság cikke alapján)
Kína — a rönk kereslet jelenleg nővekedésben, de az ingatlan piac nyomott. A kínai faanyag import lassul, ennek ellenére még mindig 60 000 m3 fenyő rönköt importál az ország naponta. A kínai készletek jelenleg stabilak, 3,5 millió m3, ebből 2,85 millió m3 borovi fenyő. A kínai vámhivatal szerint a fenyő rönk import 10%-kal nőtt az év első 6 hónapjában, az árak viszont 17%-kal csökkentek tavalyhoz képest. A kínai faanyag import 45%-a Oroszországból érkezik, a második legnagyobb partner Thaiföld.
Törökország — benyújtotta tagsági kérelmét hivatalosan is a BRICS-be. Az ország 20 éve vár EU-s csatlakozásra, a BRICS tagság viszont várhatóan néhány hónap alatt meg fog valósulni. Ezzel a BRICS gazdasági együttműködés várhatóan tovább erősödik.
Ausztria — fakereskedelem továbbra is szenved a gyenge építőipartól és az EU-s bürokráciától.
Fejlett, gazdag nyugati országok — Jelentős áremelkedések figyelhetők meg a lakáspiacon, Németországban 20%-kal kerülnek többe a lakások, mint 4 éve, Franciaországban 15%-kal, de az Egyesült Királyságban is jelentős az áremelkedés. Az USA azonban valamennyiükön túltesz, mióta Biden elnök hivatalban van, 38 %-kal emelkedtek az ingatlanárak. A lakáshitel kamatok magasak a Fed minden erőfeszítése ellenére. A bérleti díjak is kilőttek, 14%ot emelkedtek tavaly óta. A probléma, hogy kevés lakás épül, így az Egyesült Királyságban közel 100 000 ember kényszerült ideiglenes ingatlanba. A fiatalok körében magas az elégedetlenség a lakásviszonyok miatt, a 30-49 közötti korosztály 56%-a elégedetlen. A társadalom kb. 30%-a fejezte ki elégedetlenségét az egészségügyi ellátás, oktatás és tömegközlekedés állapota miatt. Az életszínvonallal is egyre többen elégedetlenek. A 2022-es 24%-os adatról ez tavaly 25%-ra emelkedett.
Japán — a japán építőipar teljesítménye nagyjából fele a 30 évvel ezelőtti teljesítményének.
Európa Unió rétegelt lemez importjának értéke 7,9 %-ot csökkent júliusban, ezzel párhuzamosan az árak is csökkentek. Az ukrán rétegelt lemez import 35%-kal emelkedett a tavalyi évhez képest ugyanebben az időszakban.
Svéd — Södra emeli a faanyagok árait, mivel nagy az irántuk mutatkozó kereslet. Az áremelkedés vonatkozik a rönkökre, tüzelő alapanyagra, papír alapanyagra, fenyő és lombos fára egyaránt.
Kína – éles visszaesés tapasztalható rönk importban, főleg az Eu-ból származó import csökkent. A kínai vámhatóságok szerint 2024 első félévében 18,82 millió m3 volt az import faanyagokból, ez 4,7 %-kal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Finnország – júliusban enyhén csökkent a luc rönk ára Finnországban, de őszre áremelkedéssel számolnak az erdőtulajdonosok
Svéd — Moelven csökkenti a rétegelt lemez gyártását svédországi gyárában, mely 18 dolgozó leépítésével jár együtt. A piacon gyenge a kereslet, ezzel indokolták a kapacitáscsökkentést. Már hosszabb ideje tart a gyenge kereslet miatti visszaesés, de mára kénytelen volt meghozni a gyár néhány kellemetlen döntést. A gyártást 20%-kal csökkentették. Az Ottenbäckeri telephelyen luc és borovi rétegelt lemezt gyártanak a 110 000 m3 / év mennyiségben. 160 dolgozóval rendelkezett a gyár és elsősorban a svéd piacra kerültek a termékek.
Nagy-Britannia — kiszorult a világ 10 legnagyobb gyártó országa közül. A helyére Mexikó és Oroszország vette át. Mexikó növekedését a kínai befektetéseknek köszönhető.
India — megelőzte Kínát az orosz olajfelvásárolásban. India importjának 44%-át Oroszországból szerzi be, a második legnagyobb olajbeszállítója Irak.
Franciaország — duplájára emelte az orosz LNG imporját.
Kína — Kína olcsó fabútorokkal árasztja el a globális piacot
Ha a világ bútorgyártását nézzük, Kína felel a teljes bútorgyártás 40%-áért. Ehhez hatalmas mennyiségű faanyagot, rétegelt lemezt, nem szerkezeti faanyagot, MDF-et, OSB-t és egyéb faanyagot használnak fel. A 2021-es adatok szerint 451 millió db faanyag volt a kínai bútoripar anyagigénye. Kína ezzel az óriási mennyiséggel a gazdaságát próbálja megtámogatni, pontosabban a gyártó szektorát próbálja erősíteni. A 2000-es évek elején is egy jelentős export növekedés formázta át a világkereskedelmet. A kínai vámhatóságok szerint 2024-ben 24%-kal volt magasabb az export, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A célország a bútorok exportjában az USA, az ide irányuló export 20%-kal nőtt idén, az árak ugyanakkor 13%-kal csökkentek. A teljes USÁ-ba irányuló export emelkedett idén 5%-kal. Hogy ez mennyire lesz tartós, a USA-ban novemberben esedékes választások eredményétől is függ. A leendő Trump adminisztráció 60% vámot vetne ki minden Kínából érkező árura, ami kedvezőtlen fejlemény volna a kínai gazdaságra illetve a kínai bútorokat gyakorlatilag kizárná a legnagyobb piacukról. Az USA mellett célország még Nagy-Britannia, Japán, Kanada és Ausztrália is. Az Európai Uniót tekintve a legtöbb kínai bútor Hollandiába, Franciaországba érkezik, Mivel Kína elutasítja az EUDR rendszert, melynek lényege, hogy minden fából készült terméket vissza lehetne vezetni a pontos fához az erdőben, amelyből a termék készült. Mivel Kína elutasítja ezt a rendszert, több kínai bútorgyártó máris új piacot keres termékeinek, elsősorban Honkongban vagy Szingapúrban, illetve olyan országokban, ahol az előírások kevésbé szigorúak.
USA — Túlkínálat a faanyagok piacán
Hatalmas készletek halmozódnak fel az USÁ-ban, mindeközben a kereslet az építőiparban csökkenő, így a faanyagok ára sem magas. Az építőipar azért torpanhatott meg, mert a Fed nem csökkenti a kamatlábakat, így a hitelek nem lettek kedvezőbbek. Az erdőterületekkel rendelkező államokban sikerült növelni a kitermelendő területeket, ám mostanra olyan alacsonyak az árak, hogy az erdőtulajdonosok elgondolkodtak, hogy érdemes-e a faanyagokat kitermelni. Az árak ugyanis a fedezeti pont alá csökkentek egyes régiókban a tavalyi év folyamán, a nagyobb költséggel dolgozó malmok, telepek egy része be is zárt. Idén 3 fűrészüzem kezdte meg a működést, de további 9 bezárásokat jelentett be.
Nagy-Britannia — Új energia árplafon a briteknél
A brit energiaszabályzó hatóság, az Ofgem a geopolitikai feszültségekre és a szélsőséges időjárásra hivatkozva növeli a rezsiárakat a háztartások számára. Sok brit nehéz tél elé néz a szakértők szerint. Az áremelés mértéke 10%-os, ennyivel emelkedik az árplafon, ami azt jelenti, hogy 1717 GBP/ év a rezsi mértéke (gáz/villany), ez kb. 797 000 Ft-nak felel meg.
Észtország — A svéd és finn export árai növekednek, ez azonban nem elég ahhoz, hogy az észt faipart kisegítse nehéz helyzetéből. Az árak csak enyhén emelkednek, a termelés visszaesés nem hat igazán azt észt faiparra rövid távon. Az észt faipari cégek nehézségekkel küzdöttek az elmúlt időszakban, a svéd/finn piacon gazdasági visszaesés volt tapasztalható. A vállalatok továbbra sem egységesen optimisták a jövőt illetően. A Puumarket ( fakereskedő Észtországban) beszerzési vezetője arról számolt be, hogy a Finnországból és Svédországból érkező fűrészáru ára 10%-kal nőtt, ami növelte az észt cégek versenyképességét. A skandináv fatelepek csökkentették a kitermelést, illetve a helyi ingatlanfejlesztések lassan befejeződnek vagy elfogynak. A kereslet és kínálat egyensúlyban van, az árak a normál piaci szinten vannak jelenleg. Mindez pozitiv fejlemény az észtek számára. Mivel a verseny nagyon kemény, áremelést nem tervezünk- mondta a Puumarket munkatársa.
Finnország — globális készletcsökkenés miatt 34%-kal csökkent a faanyag export. Borovi faanyag teszi ki az export jelentős részét.
Finnország, UPM —- luc rétegelt lemez gyártást jelentősen csökkenti a cég, 580 dolgozótól átmenetileg megválnak.
Németország — 2024 elején még apiac optimista volt a német gazdasággal szemben, a gyenge fogyasztás és az építőipar visszaesése miatt a német gazdaság a 2. negyedévben újra zsugorodott.
Az első negyedév még mutatott valamicske, 0,25% körüli erősödést gazdaságilag, de 2 .negyedévre negatívba fordult át a mutató, ha nem is olyan jelentős mértékben, mint 2023. 4. negyedévében. A fogyasztások Németországban tovább csökkentek, a beruházások, szintén visszaestek. Az export is visszafogta a növekedést. A kormányzati fogyasztás viszont nőtt 1%-ot. A jövedelmi várakozások meredeken romlottak, 2 év óta a legalacsonyabb szinten vannak. A gazdasági kilátások rosszabbodtak, a vásárlási hajlandóság tovább csökkent, a megtakarítási hajlandóság nőtt. Európa legnagyobb gazdaságának visszaesése, hosszú távon borús kilátásai Magyarországon is súlyos problémákat okozhatnak, hiszen Németország az egyik legnagyobb kereskedelmi partnerünk.
Svédország — jelentős csökkenés tapasztalható az év első 6 hónapjában a rétegragasztott termékek értékesítésében. 16%-kal kevesebbet értékesítettek, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Svédország — az export faanyag árak ára 1,6%-kal csökkent május hónapban.
USA – június elején az árak meredeken csökkentek, mivel annyira alacsony volt a kereslet. A magas lakáshitelkamatok visszatartó erejűek, a lakosság nem akar házat vagy lakást építeni. A 2024-es kilátások is pesszimisták, 2025 előtt javulás nem várható.
A faanyag árak nem emelkednek, annak ellenére, hogy a fűrészüzemek csökkentik a gyártást. Mivel alacsony árak vannak most az USÁ-ban faanyagokra, a fűrésztelepek csökkentették a gyártást. Európában emelkedő rönkárakkal néznek szembe a fűrésztelepek, ezért az árrésük csökkent. Sok amerikai fűrészüzem bízik a fellendülésben, azonban az építőipar stagnál, a faanyag árak is stagnálnak, egyes fűrészüzemek már be is zárnak, mert a kereslet a covid utáni időszakra emlékeztet.
Nagy-Britannia — a fenyő import visszaesett Nagy-Britanniába, mivel Észak-Európában nehézségek adódtak az ellátási láncokban. Bár a 2. negyedév jól kezdődött, a rönk árak emelkedni kezdtek, mert az esős időjárás miatt nehézségek adódtak a fakitermelés során. Így hiány keletkezett alapanyag terén bizonyos hosszokból.
Versowood – Finnország — a finn Versowood a legnagyobb magántulajdonban levő fűrészüzem Finnországban. Egyik legfontosabb partnerük és célpiacuk Japán az utóbbi években. Jelenleg a jen gyenge, így a japánok kevesebbet importálnak és inkább a hazai faanyagokat használnak fel az iparban. Nagyon fontosnak tartja a Versowood , hogy a jen erősödjön és ez meghozza a japánok kedvét az importra.
BRICS — idén teljes jogú tagok köre valószínűleg már nem fog bővülni (alapító tagok – Brazília – India – Kína- Oroszország – Dél-Afrikai Köztársaság) Egy fontos kritérium van a tagságra- a tagok egymás ellen nem hozhatnak szankciókat. Ez üzenet a társult tagok számára is. A Brics egy másik gazdasági blokk a nyugattal szemben, illetve egyes vélemények szerint a BRICS nem akar blokk lenni, hanem egy új világrend kezdete. Maga a BRICS is többpólusú, nem homogén.
Finnország, Keitele — A Keitele vezetősége óvatos a fűrészáru piaci esélyeit tekintve. Úgy gondolják, ez most egy nagyon nehéz időszak, a fűrészipar piaci helyzete problémákkal teli, az exportpiac egén is sötét felhők gyülekeznek. A gazdasági kilátások, az eladási árváltozások meredeken esnek, a rendelésállomány a normálhoz képest jóval alacsonyabb. Ugyanakkor a fűrészipari vállalatok az elmúlt években rendkívül sokat fektettek be a gyártási folyamatok fejlesztésébe. A faanyagok iránti kereslet is hosszú távon nőni fog. A beruházások lehetővé teszik, hogy a fűrészüzemek műszakilag versenyképesek legyenek, ha az exportpiaci viszonyok javulnak.
MMHolz — új gépekbe, gépsorba fektet az MMHOLZ németországi telephelye Olsbergben, az új automatizált, digitalizált gépekkel a rétegragasztott termékkört támogatja meg a gyár.
Norvégia — a rönk export megugrott május hónapban, mégpedig 53%-kal emelkedett. Az export árak 5%-kal emelkedtek.
Németország — a rönkök ára meredeken emelkedik luc és borovi egyaránt. A folyamatos eső megnehezíti, helyenként lehetetlenné teszi a fakitermelést. A fogyasztási bizalom gyenge Németországban, a költési hajlandóság csökkent, a megtakarítási kedv nőtt.
Lengyelország — hatalmas veszteségek várhatóan, faipari cégek mehetnek csődbe, ha a kormány 20%-kal csökkenti a fakitermelést. 6,5 millió EUR bevételkiesés, 70 000 munkahely és 173 000 cég érzi magát veszélyben jelenleg a lengyel faiparban.
USA — a faanyag árak továbbra is csökkennek, az építőipar gyenge teljesítményt mutat, az árak csökkennek.
Ukrán háborúról Lindsay Graham, USA szenátor — A szenátor kifejtette egy interjúban (geopoliticaleconomy.com), hogy Ukrajna – túl az emberi jogokon és a harcon a demokráciáért – rendkívül értékes. Becslések szerint 12 000 milliárt USD értékben stratégiailag nagyon fontos ásványkincsekkel rendelkezik, melyeket ha kiaknázna, Európa legfejlettebb országa lehetne. A szenátor szerint nagyon fontos, hogy ezek az ásványkincsek (kőolaj, földgáz, ritka, földfémek, többek között titán is) ne jussanak Oroszország illetve Kína fennhatósága alá. Az ukrán titán egyébként Zsitomir régióban található elsősorban illetve a Dnyeper mellett, vagyis nem azokban a tartományokban, melyek az orosz-ukrán háborúban vitatottak. A szenátor szerint Ukrajna egy aranybánya, melyet az USA nem engedhet el. Nagyon fontos, hogy Ukrajnának, mi lesz a sorsa – véli a politikus- Ha most az USA segít neki, megnyeri a háborút. Egy olyan háborút, amelyet az USA nem veszíthet el, ilyen értékű, kritikus fontosságú ásványi anyagokat nem engedhet ki a kezéből.
Időközben az EU elfogadta a 14. szankciós csomagot az oroszok ellen a német és magyar tiltakozás ellenére. A jövőben európai kikötő nem értékesíthet tovább orosz LNG-t (cseppfolyós gáz) más országoknak, illetve az EU blokkolta a Balti-tenger, sarkvidéki LNG kitermelésének finanszírozását. Ez a szankció annyiban újdonság, hogy 2022 óta először érintett korlátozás orosz gázt.
EUDR — Indonézia, USA, Malajzia nyomást gyakorolnak az EU döntéshozóira, azt állítva, hogy az erdészeti termékek árának megugrását fogja eredményezni az EUDR bevezetése. Az USA azonban csak egy azon országok körül, aki a szabályozás ellen küzd. Szeptemberben Indonézia és Malajzia nyílt levélben fejezte ki aggodalmát az új jogszabály kapcsán. Szerintük az EUDR figyelmen kívül hagyja a helyi körülményeket, adottságokat, nemzeti jogszabályokat. A decemberben hatályba lépő EUDR aláírása támadás alatt áll a globális ellátási láncokkal kapcsolatos aggodalmak közepette annak lassítását, felhígítását szorgalmazzák az EU tagállamai közül is 27-ből 20-an.
Németország — a faanyag árak hatalmas nyomás alatt állnak jelenleg Németországban, az értékesítési csatornák akadoznak, a fűrészüzemekben magas a készlet, a logisztikát zavarja az esős időjárás, nagyon sok a hibás faanyag, a szúfertőzés terjedőben
Az építőipar nehéz helyzete továbbra is negatívan hat a faanyag árára és a fűrészáru kínálatra. Ez vonatkozik Németországra, egész Európára is, sőt, Észak-Amerikára, a világ legnagyobb faanyag piacára is. A fűrészipar számára van kellő mennyiségű fenyő rönk, az értékesítés azonban lassú. kereslet gyenge, egyesek szerint tovább is gyengülhet. A gyenge piac mellett az export is erőteljesen visszaesett, ami nyomást gyakorol az árakra. A fakitermelés jelenleg sok helyen a sérült faanyagok feldolgozására irányul. A gyenge kereslet és viszonylag magas kínálat miatt számos régióban erdei lerakatokat hoztak létre. Sok régióban tartósan nagy mennyiségű csapadék esett, az erdei utak nem elérhetőek a közlekedés erősen korlátozott. Az erdőtulajdonosok arról számolnak be, hogy a frissen beszerzett faanyagot gyakran védőpermetezéssel kezelik szú ellen, mivel feltételezhető, hogy a faanyag hosszabb időt töltött az erdőben a kitermelés után. A logisztikai problémák ellenére számos erdőtulajdonos egyesület arról számol be, hogy a fűrészáru ára csökken. A következő hónapokban még függőben vannak ártárgyalások, a erdőtulajdonosok akár 10 EUR/ m3 csökkenéstől is tartanak.
USA — június elején 8 hónapos mélyponton volt a fűrészáru globális ára márciusban még 620 USD körüli áron forgott. Ez több mint 20%-os árcsökkenést jelent 3 hónap alatt. Utoljára 2023 novemberében voltak ilyen alacsonyak az árak a faanyagok tekintetében. Az ok: gyengébb keresleti kilátások, magas infláció az USÁ-ban, illetve a világpiacon is, melyek összességében nehéz világgazdasági helyzetet tükröznek. Az Egyesült Államokban a lakáshitel kamatok 7% fölé emelkedtek a 30 éves futamidejű hitelek esetében, ami jelentős akadály számos potenciális lakásvásárló számára. A lakáshitel kamatok emelkedése az államkötvények hozamával is összefüggésben van, illetve tartósan magas inflációt ígér. A kamatemelés jelentős, 7,7 %-os visszaesést hozott a lakáseladásokban májusban áprilishoz képes, a lakásárak 7,4%-kal emelkedtek, erőteljesebben, mint arra az előzetes várakozások utaltak.
Holland hatóságok megállapítása szerint Kínán keresztül kerül az orosz faanyag az EU-ba csempészeken keresztül. Most két csempészt is letartóztattak, akik cégeiken keresztül hozták az EU-ba az orosz faanyagot.
Finnország — történelmi látogatást tett Finnországban mintegy 60 kanadai és amerikai küldött. A vendégek 5 napon át tanulmányozhatták a finn fűrésztelepeket, ipartelepeket, kutatóintézeteket, egyetemeket, hogy a finn szakértelemmel, erdőpolitikával, erdészeti gépekkel ismerkedjenek.
Ausztria — 4%-kal kevesebb rönköt importált fenyőből az év első 3 hónapjában. Ez 1,7 millió m3-t tett ki. A legnagyobb mennyiség mint általában Németországból, Csehországból érkezett .
Rétegelt lemez — Oroszországból USA-ba megháromszorozódott az export április hónapban a tavalyi azonos időszakihoz képest. Az árak 5%-ot emelkedtek.
Ukrajna -.. 60000 hektár erdő pusztult el a háború kitörése óta, amelyek egy része felbecsülhetetlen, helyrehozhatatlan károkat jelent. Az erdők egy részéből lövészárok lesz vagy értékesítésre kerül. Donyeckben az erdők 80%-a elpusztult. Harkovban felére csökkent az erdők mennyisége. Herszonban kevés erdő volt, az is mára elpusztult.
Német export az USA irányába 3%-kal csökkent áprilisban.
Észtország — faipari szektor csökkenőben, a kitermelés csökken, áremelkedés várható
USA – kikötők tele vannak rétegelt lemezzel, de a kivitelezők még így sem elégedettek a mennyiséggel. A faanyag árak stagnálnak kitartóan az utóbbi években, a határidős kereskedelem is szűk tartományon belül mozog.
2024. 01-03 között havonta átlagosan 0,44 millió m3 faanyagot importáltak Finnországba. Ez magasabb, mint a tavalyi adat.
Norvégia — áprilisban a faanyag export Norvégiból 9%-kal alacsonyabb, mint tavaly.
Svédország — a svéd export az USA-ba 2024. áprilisban 32%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A svéd fűrésztelepek úgy vélik, hogy ha a fűrészáru ára nem emelkedik, a svéd fűrészüzemek katasztrofális eredményeket fognak felmutatni ősszel, amikor a jelenlegi fa nyersanyag árak tükröződnek majd a pénzügyi helyzetekben.
Japán … faanyag import csökkent 32%-kal áprilisban. Az árak viszont 28%-kal emelkedtek.
Ausztria – nehéz idők jönnek az osztrák faiparra a szakértők szerint. Az építőipar továbbra is gyenge. A gazdasági recesszióhoz képest azonban a faipar helyzete továbbra is viszonylag jónak mondható. Az export adatok is alacsonyabbak.
Oroszország – Segezha Group – Első negyedéves bevételei csökkentek jelentősen a cégnek, pedig az árak önmagukban csak nőttek. Alacsony a kereslet, ez magyarázza a bevétel csökkenését.
Németország – Ziegler – A Ziegler Global 2021-2022 -ben jelentős beruházásokat hajtott végre 800 millió EUR értékben, 2023-ban azonban a piac összeomlott, mert az építőipar jelentősen visszaesett. A Zieglernél ennek ellenére optimisták és bíznak a kereslet felfutásában.
200 000 m3 faanyag és alapanyag került az ukrán frontra az utóbbi években, az ukrán vezetőség elhúzódó háborúra készül, annak ellenére, hogy saját erőből egyetlen napig sem tudnák a frontokat tartani az oroszokkal szemben. Az ukrán erdők 30%-a elpusztult a konfliktusban a beszálmoók szerint. Az ukrán erdők egy része orosz tulajdonban van. Csak idén 75000 m3 fűrészáru került ingyen Ukrajnába, hogy a háborús védekezésben támogassa az ukrán haderőt.
Finnország — 2024. áprilisban 4,1 millió m3 rönköt termeltek ki ipari célra. Ez 12%-kal kevesebb, mint tavaly és 11%-kal, mint az 5 éves átlag.
Keitele, Finnország — 40 millió EUR-t fektet be a finn fűrésztelepébe, így kapacitása jelentősen emelkedik – 600 000 m3-re. A Keitele Group családi alapítású, a finn fafaldolgozás egyik legnagyobb cége, 3 telephellyel.
Törökország — a forgácslap export 9%-kal bővült 2024 első negyedévében, az árak 7,6 %-kal csökkentek.
Japán — faanyag import 41%-kal nőtt áprilisban az előző év azonos időszakához képest. Az árak is emelkedtek 1,4%-kal. Ez mennyiségben 344 000 m3-re nőtt.
Gazdasági hírek:
Eurozóna infláció — A májusi infláció a vártnál magasabb volt, éves szinten 2,6%. Az áprilisi 2,%. A szolgáltatások árai nőttek a legjobban, 4,1%-kal.
Kínai autók a világpiacon — A múlt század 80-as éveiben a nagy nyugati és japán autógyárak bevették a kínai piacot, vegyesvállalatok sokasága ontotta az autókat a piacra. A helyiek csak figyeltek, tanultak, ellesték az iparág minden csínját-bínját. A kínai autó inváziója most Amerika után Európát is veszélyezteti, pontosabban az európai autógyárakat, akik érthető módon nem túl boldogok. A nagy kínai kvartett: BYD, GEELY, NIO, Chery & Great Wall Motor. Az USA védővámokkal próbálkozik, ami egyértelműen csak a gyengeség jele. A kínai térnyerést max lassítani lehet, megakadályozni már nem. A BYD Szegeden épít gyárat, a Chery Barcelonában. Ez utóbbi már kinőtte a kínai piacot, tavaly csak exportra 937 000 autót értékesített. Nem az a kérdés, lesz-e az európaiaknak kínai autójuk, inkább csak az, hogy mikor….
Oroszország – a Fitch-Ratings elemzése szerint az orosz gazdaság a vártnál jóval erőteljesebb teljesítmény nyújtott idén az első negyedévben.
Egyiptom —- A Szuezi-csatorna válsága miatt 90%-os kiesést tapasztal a hajóforgalomban, ami jelentős bevétel kiesés Egyiptomnak. Egyiptom így külső gazdasági segítséget kért.
Litvánia – megnöveli katonai kiadásait 2% helyett 3,5%-ra GDP arányosan.
Üzbegisztán atomerőművet épít orosz közreműködéssel.
– Kazah rétegelt lemez export az EU irányába 29%-kal csökkent 2024 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest. A kazah rétegelt lemez elsődleges célországa továbbra is Lengyelország, a teljes export 69%-a Lengyelországba jut, Németország részesedése a kazah rétegelt lemezből 12%, az olasz és horvát részesedés 4,8% illetve 4,2%. Az Európai Bizottság dömpingellenes intézkedéseit kiterjesztette a kazah rétegelt lemezre is, gyanítva, hogy a orosz áru kerülhet így az EU piacára.
– Nagy-Britannia– a brit gazdaság kilábalt a recesszióból. – jelentette be az angol miniszterelnök. A GDP növekedése 0,6% volt az első negyedévben az előző negyedévhez képest. A növekedést a szolgáltató szektor aktvitása okozta. Az IMF nem annyira optimista, mint a választások előtt álló angol kormány, 0,6%-ről 0,5%-ra vette vissza a várható angol gazdasági növekedés éves mértékét.
– Németország is játszik a számokkal (áprilisi inflációs adat megegyezett a márciusival) bár a gazdaságban nem történik sok olyasmi, ami optimizmusra adna okot. A nyugdíj korhatárt emelni tervezik Németországban, az egészségügyben is komoly problémák vannak, legutóbb pedig Scholz látogatása sem volt sikeres Kínában.
– USA büntető vámokat kíván kivetni kínai termékek importjára, pl. autókra, napelemes rendszerekre abban a reményben, hogy saját piacát védje. A kínai termékek hasonló minőségűek, de olykor jóval olcsóbbak. 18 milliárd USD értékben érkeznek kínai termékek az USÁ-ba egy évben. Ezzel az USA-Kína viszony tovább távolodik egymástól.
– Svédország: jónak mondható kereslet, történelmi magas árak jellemzik most a faanyagok piacát
– USA – áremelkedés áprilisban márciushoz képest
– Csehország – Csehország igyekszik támogatni az építőiparban a faanyagok felhasználását. A tervek szerint 2035-re az újonnan kivitelezett épületek negyede fából épülhet Csehországban.
– Finnország – UPM – piaci bizonytalanságok az orosz nyír rétegelt lemez miatt, mely illegálisan került be az unióba.
– Norvégia, Mölven — a piac igényes és óvatos, bizonytalan. Az árrés jelentősen csökken majd a 3. negyedévben.
Gazdaság:
– A Destatis adatai szerint a német ipari termelés 0,4%-kal esett vissza márciusban. Ez törékeny gazdasági fellendülést jelent, amit pedig az első negyedévben előrevetítettek. A februári adat még 1,7% -os növekedést mutatott. Az építőipar termelés nőtt, amit a jelzálogkamatok csökkenése ösztönzött. Az Európai Központi Bank készen áll a kamatcsökkentésre a következő hónapokban.
– Franciaország az IMF szerint kiszorul a világ 10 legnagyobb gazdasága közül a közeljövőben. PPP-n vagyis vásárlóerő paritáson számolva Németország hozzájárulása a világgazdaság növekedéséhez csökkenő tendenciát mutat. A költségvetés hiánya 4% felett fog maradni 2029o-ig. Az államamdósság meghaladja a GDP 115%-át.
– Ikea – A svéd IKEA árcsökkentést jelentett be világszerte, hogy vevőit megnyerje. A cég az árak csökkentésével reagált a nehéz gazdasági helyzetre, a vevők vásárlóerejét szeretné növelni. A cég célja az árak hosszútávú csökkentése, hogy vevői számára minél megfizethetőbb legyenek az Ikea termékek, a profit optimalizálás most nem elsőrendű célja a cégnek.
Faipar:
– Törökország MDF panel exportja 15%-kal emelkedett az első negyedévben a tavalyi év első negyedévéhez képest
– Litván faipar és bútoripar erősödni látszik, 2023-ban erőteljes volt a visszaesés, de mára túljutott az iparág a legnehezebb időszakon. Jelenleg a legtöbb litván faipari vállalat elégtelen készlettel rendelkezik.
– Nagy-Britannia– faanyag import 2024. I.-II. hónapban megelőzi a tavalyi év azonos időszakát 0,2%-kal. A január még csalódást keltő volt, de a tavasz reményteljes.
– Svéd fűrészüzemek — Alapanyag hiánnyal néznek szembe, ami erősíti a finn faiparral a versenyt. A svéd fűrészüzemek nem könnyű időket élnek át, az infláció emelkedik, az építőipar jelentősen visszaesett, a svéd korona gyengélkedik. A faanyag export Svédországból az USÁ-ba 85%-kal több volt márciusban, mint egy évvel korábban. Az árak csökkentek 5%-kal.
Sveaslog – Svédország legnagyobb erdőtulajdonosa. A svéd erdők 15%-át birtokolja és értékesít rönköket. Sveaskog már második alkalommal jelent be idén áremelést. Az első rögtön az év elején, januárban történt, magyarázatul az fűzte a menedzsment az áremeléshez, hogy erősíteni kell a véd erdők értékén. Más forrás szerint az áremelést egyszerű alapanyaghiány váltotta ki.
– Finnország – Junnikkala — A finn cég új telephelyet helyezett üzembe Oulu-ban. A vezetőség szerint nagyon lesz az igény világszerte luc fűrészárura. A befektetés 90 millió EUR összegű. A célpiac külföld lesz, a kapacitás 350 000 m3, ennyi faanyagot tudnak majd éves szinten feldolgozni.
GWMI cikk- A faanyagok árai meredeken csökkennek áprilisban — német erdőtulajdonosok vészharangokat kongatnak
A faanyag árak csökkennek Németországban, erre több ok is van, az egyik az, hogy a kínálat meghaladja a keresletet a piacon. Ráadásul az építőipar nincs nagy formában, sőt, a szúfertőzés sem kerüli el az erdőket.
A rönk kínálat megfelelőnek mondható volt áprilisban, több üzem így csökkentette is az árai. Akár 10 EUR-val is alacsonyabb lett az ár az előző hónaphoz képest. A fűrészáru piaci helyzete továbbra is feszült, a rönköket sok esetben idő előtt leszállították a fűrészüzemeknek, így az árak lefelé módosultak. Múlt év végén a fakitermelés a rendkívüli időjárás miatt korlátozottan volt lehetséges, a kitermelés nagy része az idei év első hónapjaira tevődött át. Ennek következtében a luc rönkök értékesíthetősége csökkent az elmúlt hónapokhoz képest. Az erdőtulajdonosok nyomatékosan javasolják, hogy a szállítás idejét, mennyiséget egyeztessék a vásárlókkal. Az enyhe tél miatt az energiafa felhasználás jelentősen elmaradt a várttól, a tűzifa esetében árcsökkenés is bekövetkezett. A német erdőkben 2023-ban 70,6 millió m3 fát termeltek ki. A kitermelés így 10,3%-kal elmaradt idén az előző évitől.
Világpiaci árak – építő fűrészáruk
Az építő fűrészáru 4 hét alatt 20%-kal csökkent a világpiaci árakat tekintve. A fűrészáru most ugyanannyiba kerül, mint 2023 novemberében. Az USÁ-ban az építőipar teljesítménye elmarad a várakozásoktól, a Fed irányadó kamata magas, ami a jelzáloghitel kamatokat is magasan tartja, ami elveszi az építkezni vágyóktól az építési kedvet. Az ingatlanok az USÁban drágák, hitelre vásárolni sem egyszerű a magas kamatlábak miatt (7% felettiek). Az USA ingatlan szektora pedig alapvető fontosságú a fűrészáru szempontjából illetve annak piaci kilátásai szempontjából.
A közelmúlt tanulmányai azt mutatják, hogy a jövőbeli kereslet az ingatlanszektorban a két legnagyobb fogyasztó országban (USA / Kanada) jócskán elmarad az előrejelzésektől. Alacsony kereslethez azonban a kitermelés növekedést társult a faiparban. A kanadai fakitermelés 16,4%-kal nőtt az előző év ugyanezen időszakághoz képest. A Fed nyilatkozata egyértelmű, nem várható kamatcsökkentés most, szigorú monetáris politikára van szükség, ami magasabb jelzáloghitelekhez vezet és végső soron gyengíti az építőipar kilátásai. Váratlanul kedvezőtlen inflációs adatok jöttek ki az év elején, ami eleve egyébként megsemmisítette a kamatcsökkentés esélyeit. A közelmúltban a Fed meg is erősítette, hogy a kamatlábak egyelőre a jelenlegi szinten maradnak. Kamatcsökkentés leghamarabb a nyáron várható, ami majd magával hozza a jelzáloghitelek csökkenését. A lakásépítések tehát recesszióban, a gazdaság többi része virágzik az USában.
Észtország — A jelenleg gyenge svéd korona nem előnyös az észt exportőröknek, akik számára fontos a svéd piac. A svéd építőipar 10%-kal gyengébb, maga a svéd korona is gyenge, elsősorban azért,. mert a kereskedelem többlete 7,5%-król 3,5%-ra esett vissza, tehát csökkent a GDP-n belül a szufficit. Az EURO zónán belül is a kereskedelem szufficitből deficitbe ment át, pedig korábban 3% volt a többlet. Ez olyasmi tendencia, ami egyáltalán nem pozitív.
Finnország – Jó hír a finn faiparnak, hogy a szakszervezetek mostanában nem terveznek további sztrájkokat, így a kikötők zavartalanul működhetnek.
Rönk árak növekedtek február óta Finnországban, 3%-kal.
Svédország — áremelkedésre számítanak a svéd fűrészüzemek
Ragasztott/laminált áruk értékesítése visszaesett január és március között 2024-ben. A visszaesés mértéke 23%-os, a tavalyi évhez képest a svéd statisztikák szerint. A számok nem rózsásak, de a svéd iparág továbbra is optimista.
USA/ Kanada — faipar — általánosságban alacsony a kereslet, kicsit az igény a faanyagokra. Bezárásokra, műszak csökkentésekre lehet számítani. 2023-ban a fűrésztelepek kapacitása csökkent 2%-kal, mert a kereslet is kisebb lett és korabban túltermelési problémáik voltak. Ez a tendencia 9 fűreszüzem bezárásához vezetett British Columbiaban és az Usa déli részén.
– Hétéves csúcson a rubel a dollárral szemben
– Kína — a legutóbbi adatok szerint a teljes faanyag import az első negyedévben 3,05%-kal csökkent, mint az előző év ugyanilyen időszakában, de 4,2%-kal nőtt a 2023. 4. negyedévéhez képest. A rönk piac stabilizálódott áprilisban, az árak csökkentek márciusban, mostanra pedig maradtak ugyanazon a szinten.
– Észak – Amerika- faanyag árak lefelé ereszkednek, mivel a kereslet nagyon alacsony, a lakáshitel kamatok drámaian emelkednek, az építési kedv is nagyon alacsony USÁban az ingatlan árak emelkednek, főleg San Diegoban, Chicagoban és Detroiban, ezekben a városokban kb. 10% volt mostanában az áremelkedés. Az építési engedélyek száma alacsonyabb, mint februárban volt.
– 2022-ig az ausztrál faanyag import 40-50%-a orosz vagy fehérorosz eredetű volt építőfát tekintve. Ez a háború miatt megváltozott illetve a PEFC és az FSC nem bocsát már ki minőségi bizonylatokat orosz faanyagra. Jelenleg 35% vám sújtja az orosz fát, az áru mégis áramlik Ausztráliába vagy Oroszországból vagy valamelyik kereskedelmi partnerétől.
– Nagy-Britannia 2022-ben tiltotta be az orosz olajtermékek importját, a tiltó határozatban azonban van egy kiskapu. A más országok által finomított orosz olaj már nem tekinhető Oroszországból származónak, így kerülik el a tilalmakat és Indián, Törökországon, Kínán keresztül eljut a britekhez az orosz nyersanyag
– Setra – Svédország —- 18%-os csökkenés következett be a gyártásban 2024-ben eddig, ez 8,7 millió usd veszteséget jelent, amit maga a Setra jelentette be az első negyedévre vonatkozóan.
Energetikai hírek:
– A német energia kétszer annyiba kerül most, mint az orosz energia kerülne, ez megviseli a német gazdaságot. Elsősorban ezért térnek vissza a szénalapú villamosenergia termelésre, miután Oroszország elkezdte csökkenteni az Eu-ba irányuló gázszállításokat. (Bloomberg hír) Németország után azonban Ausztria és Hollandia is hasonló lépésekre szánta el magát. Ausztria pl. újraindítja legnagyobb széntüzelésű erőművét.
– IMF jóslat — 3,2% növekedést produkál idén Oroszország, ez nagyobb mint az Nagy-Britannia, Németország vagy Franciaország növekedése.
– Nagy-Britannia 2022-ben tiltotta be az orosz olajtermékek importját, a tiltó határozatban azonban van egy kiskapu. A más országok által finomított orosz olaj már nem tekinhető Oroszországból származónak, így kerülik el a tilalmakat és Indián, Törökországon, Kínán keresztül eljut a britekhez az orosz nyersanyag
Német — vámhatóságok lefoglaltak egy hajót, mely Oroszországból több mint 40 millió EUR értékben szállított faanyagot az USÁ-ba. Az árut a hatóságok lefoglalták. A 23.000 tonnás hajó Szentpétervárról indult az USA keleti partja irányába, ám műszaki hiba miatt a németországi Rostockban kénytelen volt kikötni. A hajó kanadai tulajdonban van, az ARRC által üzemeltetett flotta egyik hajója. Feladata, hogy az USA és Oroszország között hajózzon és rétegelt lemezt illetve faanyagot szállítson Amerikába. Az USA nyilvántartása szerint 9399 m3 árut raktak ki 2023 októberében illetve 5876-ot december során. Az orosz export 50%-a jelenleg az USÁ-ba irányul, vagyis az USA egyértelműen függ az orosz fűrészárutól. Ukrajna vezetői mindeközben arra kérik az USA kormányzatát, hogy a következő szankciós csomagba foglalják bele a faanyagokat is, vagyis legyen tiltólistás az orosz faanyag exportja az USÁ-ban.
Németországban a pellet árak újra mélyponton van áprilisban. Jelenleg 250 EUR/t áron elérhető a pellet egyes német tartományban és a tavaszra tekintettel további árcsökkenésre lehet számítani.
Finnország — A sztrájkok nehéz helyzetbe hozzák a finn fűrészüzemeket. A finn Keitele pl. leállította teljesen ázsiai exportját, mely a cég legfőbb célpiaca egyébként. A Keitele exportra gyárt a termékek 95%-ban, konténerekben szállít a Távol-Keletre elsősorban. Mindennek következében a finn készáru készletek jelenleg magasak. Finnország szerte számos fűrészüzem csendes ezekben a hetekben a sztrájknak köszönhetően.
Oroszországban rönk hiánnyal kell számolni az orosz fűrészüzemeknek is. A fűrészáruk gyártása az utóbbi időben 5%-kal nőtt, ám a rönkök kitermelése 26%-kal csökkent. Az év első két hónapjában emelkedtek az orosz faanyagok árai legtöbb export piacon. Ráadásul az orosz exportőrök annak az esélyét sem vethetik el, hogy hamarosan elveszítik a japán piacot is, pedig Japán fontos vásárlója az orosz faanyagoknak.
USA — Enviva a világ legnagyobb pellett gyártója, mely biomasszából állít elő pelletet, csődöt jelentett idén márciusban. Ez a tény megrengetheti az EU piacát is, mely nagy mértékben (egyre nagyobb mértékben) tervezi azt, hogy megújuló energiaforrásokra támaszkodik.
Japán — Európai fűrészüzemek részéről kritika érte Japánt, amiért még mindig vásárol Oroszországtól faanyagot a szankciók ellenére. Japán támogatja az Oroszország elleni szankciókat általánosságban, de a faanyag importjának 13%-a még mindig orosz eredetű, ami több fűrészüzem szerint sajnálatos….. A fűrészüzemek arra biztatják Japánt, hogy gondolja át beszerzéseit, különösen rétegelt lemezből és fűrészáruból. Az orosz exportőrök úgy vélik, Japán fontos célpiaca a termékeiknek. 2021-ig az EU is jelentős mennyiségeket vásárolt Oroszországtól és Belorusztól, jóval többet egyébként, mint amit most Japán importál.
Magyarország — Fordulat az építőiparban – valamennyi szegmensben jelentősen nőtt az értékesítés volumene az előző évhez képest, amire 2022 november óta nem volt példa Magyarországon. A 2022-es szint nyilván így is távoli, de legalább vannak bizakodásra okot adó jelek. Az Új Ház Zrt adatai szerint több építőanyag forgalma fel fog lendülni, a fordulatra inkább az év második felében lehet számítani.
Kína — a rönk árak csökkentek Kínában március során, a csökkenés nem volt váratlan, de a mértéke nagyobb volt a várakozásoknál. A rönk export csökkent Németországból 32%-kal Kína irányába, míg az árak (Németország – Kína) emelkedtek. A rönk export növekedett Finnországból Kínába 3%-kal , a mennyiség összesen 11%-kal növekedett.
Svéd erdőtulajdonosok rekord profitra számítanak 2024 elején, annak ellenére, hogy a kitermelések mennyiségben csökkentek. A fakitermelések 25%-kal csökkentek február hónapban 2023 februárhoz képest.
USA – Észak- Amerika nyugati része kritikus faanyag hiánnyal néz szemben a következő hónapokban, ami miatt jelentős áremelkedés várható.
Az amerikai Bloomberg — az orosz gazdaság a példátlan szankciók ellenére is növekszik. A rubel stabil, a bérek kétszámjegyű mértékben emelkedtek, a munkanélküliség rekord alacsony. Idén minden idők legnagyobb gabonatermése várható Oroszországban. Érdekesség, hogy Szentpétervárt és Moszkvát gyorsvasúttal tervezik összekötni.
Németország —- Már erre az évre is recesszióra számítanak. A várakozások szerint 0,3% a gazdasági csökkenés. Ok: az „energia sokk”. Németországnak szükséges lenne az olcsó orosz energiaforrásokra, ennek hiányában a gazdaság idén is zsugorodni fog, ahogy tavaly.
A német központi bank sem optimista, idén sem várnak kilábalást a problémákból.
USA – faanyag import 10%-kal alacsonyabb volt, mint tavaly, mind értékben, mind mennyiségben. 2024. januárban 2,6 millió m3 fenyőt importált az USA összesen, ami tehát 10%kal kevesebb mint tavaly.
Észak-Amerika — bár az igazi tavaszi időjárás egyelőre nem köszöntött be, a faanyagok eladott mennyisége élénkülőben van továbbra is, ami az árakat felfelé nyomja. Kivétel az élénkülés alól az északi területek, Kanada, ahol a kereslet továbbra is óvatosnak mondható.
Észak-Amerika — bár az igazi tavaszi időjárás egyelőre nem köszöntött be, a faanyagok eladott mennyisége élénkülőben van továbbra is, ami az árakat felfelé nyomja. Kivétel az élénkülés alól az északi területek, Kanada, ahol a kereslet továbbra is óvatosnak mondható.
Németország – 2023-ban 260 000 lakásépítési engedélyt adtak ki Németországban, ez 27%-kal, azaz 94000-rel kevesebb volt, mint 2022-ben.
KVH gyártás – Németország és Ausztria
2008 — 2 millió m3
2017 — 2,5 millió m3
2020 —2,75 millió m3
2021 — 3,0 millió m3
2022-2023 –3,11 millió m3/év folyamatosan
Kozép-Európa — BSH termékek – 2024. januárban a kereskedő folyamatosan töltötték fel a készleteiket. Februárra a készletek megteltek, de valószínűleg a készletek mennyiség elmaradt az előző évi mennyiségtől. Az áremelkedés a kielégítő készletmennyiségeknek köszönhetően megállt.
Ausztria – 2023-as fenyő exportja visszaesett 8%-kal, 5,27 millió m3-re. Ilyen alacsony az export mennyisége utoljára 2015-ben volt Ausztriában.
Ausztria, Németország –— a fűrészüzemek feszültek továbbra is, az árakat (eladási áraikat) nem tartják elég magasnak, a keresletet elég nagynak. A fűrészüzemek szerint a logikus lépés a kitermelések csökkentése lenne, de egyelőre ezzel kivárnak még.
Egyébként a hangulat tovább romlik a német faipar piacán, a faipari cégek pesszimisták és rosszkedvűek még az előző hónaphoz képest is egyre inkább. A többség úgy véli, a következő fél évben a kilátások tovább rosszabbodnak.
Tirol – harmadik hónapja drágul a lucfenyő ára, a tűzifa viszont 14 EUR /t -csökkent februárban, valószínűleg a tavasz közeledte miatt.
Japán — a tavalyi évhez képest januárban növekedett a fenyő fűrészáru import, de az adatok nem érik elé még mindig a 2023 januári adatokat.
Finnország – hétfőtől a szakszervezetek 2 hetes általános sztrájkba fogtak, mely kiterjed a kikötőkre és a vasúthálózatokra is, ezáltal megbénítva a külkereskedelem jó részét. A sztrájk célja a teherszállítások megzavarásán keresztül a kormány figyelmének felkeltése. A szakszervezetek szerint a kormány nem mutat hajlandóságot arra, hogy szociális programjáról tárgyaljon. A szakszervezet úgy véli, hogy a kormány jelenlegi tervei nagymértékben gyengítik a jelen és jövő generáció jogait. Szerepel a kormány tervei között a szimpátia sztrájkok korlátozása, a munkaerőpiac reformja , a társasalom biztosítási juttatások csökkentése. A sztrájkot a felmérések szerint a szakszervezeti tagság 81%-a támogatja. Egy évvel ezelőtt szintén 2 hetes sztrájkot hirdettek a szakszervezetek, akkor béremelés volt a legfontosabb követelésük és végül 6%-os béremelést el is értek, de csak mire a finn kereskedelem szinte leállt a sztrájk miatt. A finn fűrészüzemek átütemezik szállításaikat, kivárják a sztrájk végét, addig az üzemek részben leállnak vagy karbantartó munkálatokra állnak át.
Finnország- UPM – a fűrészárukat gyártó üzletága átmenetileg 340 embert bocsátanak el a korábbi bejelentésnek megfelelően. Az elbocsátás max 90 nap lehet, ha az elbocsátás átmeneti marad.
Svédország – a svéd gazdaság gyengül, magas az infláció és a hitelkamatok is, mindezek gyakorlatilag ahhoz vezettek, hogy a lakásépítések teljesen leálltak. Egyre több cég megy csődbe, főleg az építőiparban és a vendéglátásban. 30 éve ennyi cég nem szűnt meg, mint mostanában.
Japán – az importált faanyagok mennyisége növekedett januárban, ami az árak emelkedését is magával hozta.
Kína – a rönk kereslet enyhe továbbra is, a kínai újév ünneplése miatt csökkent a kereslet és azóta sem emelkedett
Oroszország – március 1-től fél évere betiltja a benzin exportját. Hamarosan kereslet emelkedést látnak a világpiacon, ami áremelkedést fog generálni, a belföldi árakat viszont szeretnék alacsonyan tartani, ezért vezették be a korlátozásokat. A tilalom nem érinti valamennyi piacot.
Az orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy Oroszország vásárlóerő paritást figyelembe véve a legnagyobb gazdaságnak számít Európában, globálisan is 4 legnagyobb között van.
Azerbajdzsán – A szankciókkal kapcsolatos kihívások leküzdésére az orosz importőrök Üzbegisztánt használják alternatív útvonalként, hogy a faexportot fenn tudják tartani. Azerbajdzsánban jelentősen megnőtt a belorusz faanyag import, a tavalyi évben 301 000 m3 volt.
Lengyelország – a lengyel faipar újabb válsággal néz szembe, a kormány korlátozza a fakitermelést , különösen az ökológiai szempontból fontos erdőkben. 10 régióban felfüggesztették vagy limitálták a kitermelést .
Németország — Szövetségi házépítő program indul, melyet a fűrészüzemek üdvözölnek. A német fűrészüzemek szövetsége azonban kritizálja is a programot a megfelelő finanszírozás hiánya és a fenntartható építőanyagok figyelmen kívül hagyása miatt.
Németország recesszióban – A Bundesbank, a német központi bank havi jelentésében arra figyelmeztet, hogy a német gazdaság tovább zsugorodhat. Az ipari kereslet gyenge maradt, a fogyasztók óvatosak a kiadásaikkal, a hazai beruházások szenvednek a magas kamatlábak miatt, fellendülésnek semmit jele. A német gazdaság ipar központú, az iparra épül, de nagyon hiányzik a német ipar sikeréhez az olcsó orosz energia.
Németország – tölgy exportált mennyisége jelentősen csökkent tavaly, 39%-kal. Hollandia és Dánia a két fő vevője a német tölgynek, de a kereslet náluk is csökkent.
Finnország — Világszerte nagy hiány lesz faanyagokból a finn fűrésztelepek szerint az év második negyedévére.
2024 januárjában élénkült a finn faipar. A rönk kereskedelem élénkebb mint az utóbbi öt évben bármikor . Az árak decemberhez képest 2%-kal magasabbak.
USA – A tavasz közeledtével a faanyag vásárlások értéke növekedik.
BRICS hírek – 25 ország vár BRICS csatlakozásra, a kazanyi csúcson is várhatóan lesz bővítés.
A finnekről (Timber Guide 2024-ből)
Finnország az északi fűrészáru egyik hazája. Az északi fűrészáru lényege, hogy a lucfenyő lassan növekszik, sűrű szálú, így erős, gyönyörű faanyag válik belőle. Az ilyen faanyag széleskörben felhasználható és ökológiailag fenntartható az előállítása.
Egy lucfenyő Finnországban 50-120 évig nő. Ár tekintetében a lassan növekedő faanyag nem tud lépést tartani a gyorsabban növekedő fajtákkal, de a lassú növekedés pont a minőséget garantálja, hogy a világ legkiválóbb faanyaga válhasson belőle. A rönköket 3,1-6,1 hosszban vágják fel 30 cm-enként tagolva, az osztályozásra pedig a fűrésztelepeken kerül sor – átmerő, hossz, minőség szerint szortírozva.
Finnországban több, mint 70 ipari méretű fűrésztelep található, évente 11 millió m3 fűrészárut jelent az a világpiacon. Ez mindössze 3%-a a világ fűrészáru gyártásának. Finnország a világ 4. legnagyobb fenyő fűrészáru exportőre. A finn fűrésztelepek az alapanyag 1/3-át használják fel, melyet a finn erdők nyújtanak, a többi a papíriparé. Egy m3 fűrészáru 2m3 rönkből kerül kitermelésre. Az alapanyag teszi ki a fűrészáru legyártásának költségének 75%-át.
Finnország Európa leginkább erdővel borított országa, területének 78%-a erdő. A finn erdők évente 110 millió m3-nyivel növekednek. Kb. 700 000 erdőtulajdonos él, az átlagos erdőméret 30 hektár. A legtöbb erdő (60%) magántulajdonban van. A védett erdők 2,9 millió hektárt tesznek ki.
Japán fakereskedelem – importfüggőségből export növekedésig. Az utóbbi 20 évben Japán hatodára csökkentette a rönk importját.
USA – a jelenleg tapasztalható hideg idő alacsonyan tartja az árakat. A faanyagok ára stabil, stabilabbnak mondható, mint az utóbbi 5 évben bármikor és sokkal alacsonyabb, mint 2 évvel ezelőtt, amikor az árak csúcsot döntöttek. Az otthonfelújítások időszaka közelít, most igazán elérhető áron kap faanyagot Amerikában, aki felújítást vagy építkezést tervez.
Német gazdaságról – Minden 3. német gyártó fontolgatja, hogy más országba helyezi át termelését, ez kétszerese a 2022-es adatnak. Mindez a Bild német lapban jelent meg a Német Iparszövetség statisztikáira hivatkozva. Külföldre tervezi a gyártásának áthelyezését:
– Miele — 2000 munkahelyet már leépítettek, 700-at áttelepítettek Lengyelországba.
– Viessmam — 3000 munkahelyet szervezett át Lengyelországba már korábban
– Volkswagen — USÁ-ban épít új akkumulátor gyárat
.- BASF — 10 md EUR értékben tervez befektetést egy petrolkémiai üzemben Kínában. Németországban munkahelyeket zár be.
Számos cégnek elfogyott a türelme a német gazdasággal kapcsolatban, hisz annak növekedése lassul, az infláció magas, különösen az energia tekintetében. Berlin nem is igyekszik, hogy a stratégiai problémákat orvosolja. Az meglehetősen ritka, hogy mostanság Németországban új gyártósorok települjenek.
Mi a cégek problémája? Nagyon magas energia árak. Az árak akkor szöktek az egekben, amikor Németország elvesztette az orosz földgázhoz való hozzáférést (felrobbantódott a vezeték….) Mindezt súlyosbította, hogy a német kormány kivonul az atomenergia szektorból és átállni próbál megújuló energiaforrásokra. Mindez jelentős hátrányt okoz a németországi gyártó cégeknek más iparosodott nemzetekhez képest. Senki nem tudja, milyen lesz az ország energiaellátása akár középtávon, mint ahogy azt sem, hogy milyen energiaárakkal számolhatnak majd. A beruházási döntéseket fontolgató cégek számára mindez abszolút mérgező körülmény. Nagyon nehéz hosszú távra tervezni így. Ha máshol jobb feltételeket találnak a befektetők, akkor oda települnek.
Bloomberg értékelése szerinte a német gazdaság válságban van. Minden nagy feldolgozóiparral rendelkező gazdaság lassul, de Németország különösen. A magas energiaárak problémát jelentenek, ráadásul az autóipari pozícióját nagyban fenyegeti Kína.
Németország tűnik a legnehezebb helyzetben levő piacnak Európában, a gazdasági kilátásai borúsak, 2024-re 0,4%-ot zsugorodni fog a gazdaság, ebben egyetért a német kormány és az Európai Bizottság is. Az infláció magas, az energiaárak emelkednek, lassú a nemzetközi kereskedelem.
Németország – az árak emelkedtek eddig a faiparban 2024-ben, a kereslet faanyagra nagyon gyenge, az építőipar válsága rosszabbodik.
Finnország — a rönk kitermelés csökkent 2023-ban. 2023 — 58,6 milló m3-nyi rönk került kitermelésre, míg ez a szám tavaly 5,4 millió m3-rel több volt.
BRICS – a BRICS egy gazdasági szövetség, mely 2006-ban alakult meg Oroszország, Kína, Brazília és India részvételével. 2011-ben tag lett a Dél-Afrikai Köztársaság, 2023-ban Egyiptom, Etiópia, Irán, Egyiptom, Szaúd Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok is. A BRICS GDP-je máris meghaladja a G7 országok GDP-jét.
Olyan lemezek, amelyek faháncsból és cement alapú kötőanyagból állnak. A betonyp vagy más néven CK lapok rengeteg olyan hatásnak ellenállnak, amellyel még a hagyományos farostlemezeknek és OSB lapoknak is meggyűlik a bajuk. A betonyp lapot a Bécsi Műszaki Egyetemen fejlesztették ki az 1970-es években osztrák és német mérnökök. BETON+CHIP (forgács) = BETONYP elnevezés is ezt tükrözi. Az egyik legismertebb gyártója a wopfingeri cementgyárhoz köthető. A CK lapok egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy viszonylag sokáig képesek ellenállni a lángoknak. A tartós és erős lemezeket gyakran használják arra, hogy műhelyek, középületek, kazánházak tűzvédelmét biztosítsák velük
Az általunk forgalmazott betonyp lapok kétféle tűzvédelmi besorolással rendelkeznek:
A kis méretű táblák többféle vastagságban és keresztmetszetben azonnal elérhetőek készletről, míg az alap méretű tábla rendelésre érhető el. Árakról és elérhetőségről az Alföldfa weboldalán tájékozódhatnak, de előjáróban annyit elárulunk, hogy a kis méretű tábláknak nagyon kedvező az ára.
Hogyan kell a CK lapokkal dolgozni?
A CK lapokat nagyon hasonlóan használhatjuk az OSB lapokhoz, azzal a különbséggel, hogy itt azért szükségünk lesz egy kis gyakorlatra. A lapokat normál fúrógéppel lehet fúrni, arra viszont ügyelni kell, hogy ne kapcsoljuk be az ütvefúró fokozatot, ez ugyanis sérülésekhez vezethet. A táblák megmunkálásához vídia korongra vagy vídia fúrószárra van szükség. Szerelésnél fontos figyelembe venni a lapok önsúlyát. Jóval nehezebbek, mint az OSB lemezek, ezért szállításnál, mozgatásnál és tárolásnál és fokozottan figyelni kell a lapokra, mert könnyen törnek.
Felhasználási lehetőségek az építőiparban:
CK lapok előnyei:
A lapokat országos házhozszállítással is meg lehet rendelni. Összességben elmondható, hogy a betonyp lap az OSB lappal összehasonlítva sokkal tartósabb, több hatásnak is ellenáll és tűzvédelmet biztosítanak. A termék CE jelöléssel rendelkezik.
Videó: betonyp lap érkezése telephelyünkre
„Valami készül Szolnokon, betemették a jellegzetes Hild téri medencét.”
„Tonnaszámra érkezik teherautóval a homok a Hild térre, lázas munka folyik a városközpontban. Hamarosan megnyitja kapuit a szolnoki jégpálya.”
Képek: Szolnoki korcsonyapálya a Hild téren (saját kép)
Youtube videó: https://www.youtube.com/watch?v=UKlvx__PyRI
Ezzel a címmel és bekezdéssel is találkozhattak az olvasók, akik a Szoljon.hu oldalát olvasták 2024 november 24-én.
Ugyanis mi, az Alföldfa Kft. biztosította a faanyagot a szolnoki jégpályához. Többek között hajópadlót, gyalult padlót és gyalult deszkát.
Nagy mennyiségű termék került kiszállításra a Sárkány úti tanműhelybe (Szolnoki SZC Petőfi Sándor Technikum és Szakképző Iskola), ugyanis ott végezték a munkálatokat a diákok és az oktatók.
A megrendelt termékeket összesen 5 kanyarban szállítottuk ki a helyszínre.
Képek: anyagok szállítása és lepakolása
Az alábbi linkre kattintva, képeken és videókon láthatóak a munkafolyamatok.
Na, de térjünk is a lényegre, hogy milyen alapanyagokat biztosítottunk a jégpályához.
A lucfenyő fózolt hajópadlót vastagsága és a könnyű megmunkálás miatt leggyakrabban kerítések, garázsok, faházak, előtetők, szerszámtárolók, kerti kiülők, kutyaólak, virágládák gyártására és egyéb más külső-belső burkolatként használjuk. A színe matt sárga és csiszolt felülettel van már ellátva. Azonnal festhető! Külső helyen történő felhasználása esetén mindig ajánljuk a favédőszer használatát, elsősorban vizes bázisú festéket. Ezen termékünket az AS Natural cég gyártja. Kiváló minőségű, északi alapanyagból gyártott termékeket állít elő a cég. A Skandináv területeket hosszú, hideg tél és rövid, napfényes nyár jellemzi. Mindez nagyon jó hatással van a fa minőségére, tartóssá teszi azt. A tajgáról származó faanyagok szálszerkezete a lassú növekedés által sokkal sűrűbb a közép-európai alapanyagoknál.
Kép: lucfenyő fózolt hajópadló — támfal, fehér színűre festve
Az Alföldfa Kft. által forgalmazott C24-es szilárdságú fenyő fűrészáruk egyenesen Finnországból érkeznek, a Junnikkala OY gyártóüzemeiből. A Junnikkala az egyik legmodernebb felszereltséggel rendelkező fafeldolgozó vállalat a világon
Mit kell tudni a C24-es szerkezeti anyagról?
A szerkezeti fa négyszögletes keresztmetszettel rendelkezik, szilárdság és küllem szerint van osztályozva.
Göcs: előfordul az anyagban, azonban ezeknek a mérete kicsi (tűgöcs) a fa származása miatt. Az északi anyagokra jellemzőek az apró csomók.
Gyantatáska: ez is előfordul az anyagokon belül, azonban a mennyisége és a mérete is elenyésző.
Repedés: a készterméken általában egy kis végrepedés tapasztalható. Hossza maximum pár centiméter. Ez a szárítási eljárás következménye.
Elszíneződés: nem jellemző az anyagokra. A barna vagy fehér korhadás nem megengedett. Kékülés(kékpenész) előfordulhat, de statikai és tartóssági jelentősége nincs.
Tartósság: a hagyományos építőipari fűrészáruval összehasonlítva sokkal tartósabb. Ezek az anyagok mű szárítottak és gyalultak, ezért jóval ellenállóbbak.
C24-es szárított fa helyzete Magyarországon: hazánkban behozatalra szorul, nem sok kereskedő mondhatja el magáról, hogy ilyen anyagot forgalmaz.
Kép: szárított gyalult padló — oszlopnak
Az Alföldfa Kft. bemutatja első osztályú (A/B minőségű) lucfenyő gyalult deszkáit, amelyek számtalan felhasználási lehetőséget kínálnak. A lucfenyőből készült gyalult termékek ideális választások kültéri és beltéri felhasználásra is.
Termék jellemzői:
Kiváló minőség: Az északi régióból származó lucfenyő faanyag garantálja az első osztályú minőséget.
Gyalult felület: A termékek szárítottak és gyalultak, amely sima, egyenletes felületet biztosít. A deszkák ideálisak lazúrozáshoz, olajozáshoz, lakkozáshoz, illetve bármilyen felületkezeléshez.
Előnyök:
Esztétikus megjelenés: A lucfenyő természetes, világos árnyalatokkal és finom erezettel rendelkezik, amelyek egyszerű megjelenést biztosítanak.
Könnyű megmunkálás: A lucfenyő a puha fák közé tartozik, ami megkönnyíti a feldolgozást. A gyalult deszkák sima felületének köszönhetően könnyedén lehet vele dolgozni.
Tartósság: bár kevésbé hosszú életű, mint a keményebb faanyagok (pl. thermowood, vörösfenyő, akác, tölgy, stb.), a lucfenyő megfelelő karbantartással hosszú élettartamot biztosít, és jól ellenáll a mindennapi igénybevételnek
Kép: gyalult deszka — keret
Bízunk benne, hogy mindenki jól érezte magát korcsolyázás közben! 🙂
Youtube videó: https://www.youtube.com/watch?v=UKlvx__PyRI
Szoljon.hu cikk: https://www.szoljon.hu/helyi-kozelet/2024/12/megnyilt-a-szolnoki-jegpalya-program
A lucfenyő könnyebb alapanyag, világosabb színárnyalatú, de kevésbé tartós, elsősorban beltéri használatra alkalmas. Beltéri alkalmazásra felhasználási lehetőségek: lambéria, gyalult deszka, hajópadló, stb. A borovi fenyő sűrűbb szálszerkezettel rendelkezik, ellenállóbb, és alkalmasabb kültéri alkalmazásokra is, például teraszburkolat, gyalult deszka vagy fózolt hajópadló. Mindkét fa megmunkálása viszonylag egyszerű, azonban a borovi fenyő több gyantát tartalmaz, ami kültérre ideálissabbá teszi.
A lucfenyő és a borovi fenyő (erdeifenyő) két különböző fafajta, amelyeket gyakran használnak építő- és bútorgyártásra, de eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Íme a főbb különbségek:
Lucfenyő: Kevésbé ellenálló a nedvességgel és kártevőkkel szemben. Éppen ezért kültéri használatra általában nem ajánlott, hacsak nem kezelik különleges módon (felületkezelés). Beltéri bútorokhoz, padlókhoz, falburkolatokhoz és könnyebb építési célokra ideális. Sokkal gyakrabban használják beltéren, mert olcsóbb, jól megmunkálható, de nem túl időjárásálló.
Borovi fenyő: Természetes gyantatartalma miatt ellenállóbb a nedvességgel és kártevőkkel szemben, így gyakran használják kültéri szerkezetekhez, például teraszokhoz, kerti bútorokhoz vagy kerítésekhez. Az impregnálás még tovább növeli az időjárás-állóságát. Alkalmas kültéri és beltéri használatra egyaránt. Mivel ellenállóbb, gyakran alkalmazzák kültéri szerkezetekhez, valamint bútorok, nyílászárók és tetőszerkezetek készítésére is.
A Palmako AS észtországi székhelyű vállalat, amely faanyagok gyártására és értékesítésére specializálódott. A cég 1997.-ben alapult, különösen ismert fa alapanyagú kerti termékeiről, mint például kerti házak, faházak, játszóterek, garázsok, kerítések és egyéb faépítmények. A Palmako a Lemeks Group része, amely Észtország egyik legnagyobb faipari vállalatcsoportja.
Fő termékek:
Általunk forgalmazott Palmako-s termék:
A Palmako elkötelezett a fenntartható erdőgazdálkodás mellett, és erdőgazdaságaik FSC (Forest Stewardship Council) tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ez garantálja, hogy a faanyagot fenntartható módon nyerik ki, minimális környezeti terheléssel.
A Palmako termékeit széles körben exportálják Európa-szerte, többek között Németországba, Franciaországba és az Egyesült Királyságba. A cég célja, hogy kiváló minőségű termékeket értékesítsen, minél szélesebb legyen a termékkínálata, amit környezettudatos vevőinek kínálni tud.
A Junnikkala Oy egy finn faipari vállalat, amely fűrészáruk és faanyagok gyártására specializálódott. A céget 1960-ban alapították, és azóta a világ egyik legmodernebb fafeldolgozó gyára. A cég hasonlít az alapanyaghoz, amelyet feldolgoz, északi székhelyű, régóta, fokozatosan fejlődik és erősödik. A vállalat több gyártóüzemmel rendelkezik, amelyek közül a legnagyobbak Kalajokiban és Oulaisban működnek. Junnikkala Oy tevékenységei közé tartozik a fa feldolgozása, valamint a faanyagok exportja, így nemcsak Finnországon belül, hanem nemzetközi szinten is ismert szereplő.
Hat évtizede a know how nemzedékről nemzedékre száll, melyhez innováció, bátor akarat és nagyszabású beruházások párosulnak. Mindez alapot teremt ma is a cég működéséhez a 2020-as években. A Junnikkala Oy folyamatosan fejleszti technológiáit, hogy növelje a hatékonyságot és minimalizálja a környezeti hatásokat. Magas fokú automatizáltságot és modern fűrészüzemi technológiát alkalmaznak, ami hozzájárul ahhoz, hogy kiváló minőségű termékeket állítsanak elő versenyképes áron. Ez a folyamatos technológiai fejlődés versenyelőnyt biztosít a nemzetközi piacokon is.
A Junnikkala kiváló minőségű fenyő- és lucfenyőfűrészárut állít elő, amelyet széles körben használnak építőipari és bútoripari célokra. A cég termékeinek jelentős részét exportálják Európába, Ázsiába, valamint Észak-Afrikába. Az exportpiacok fontos részei a Junnikkala stratégiájának. A vállalat nagy hangsúlyt fektet a fenntartható erdőgazdálkodásra és az újraerdősítésre, hogy biztosítsa a természetes erőforrások megóvását. Emellett a Junnikkala Oy ISO 9001 és ISO 14001 minőségirányítási és környezetirányítási szabványoknak megfelelően működik.
A Junnikkala Oy meghatározó szereplő a finn és nemzetközi faipari szektorban. Elkötelezett a hosszú távú, fenntartható növekedés mellett, és törekszik arra, hogy termékei mind a hazai, mind a nemzetközi piacon megfeleljenek a legszigorúbb minőségi követelményeknek. Jelenleg a két gyártóüzemben akár évi 360 000 m3 luc és borovi terméket elő tudnak állítani.
Az AS Natural észt cég, mely faanyagok előállítására és feldolgozására specializálódott, elsősorban sűrűszálú, kiváló minőségű északi luc és borovi alapanyagokat felhasználva. A vállalkozás 1990-ben alapult és a faipar számos területén...
A legjobb minőség az “AB”, a másodosztályú a “B”, harmadosztályú a “C” (a különböző gyárak minősítése eltérhet egymástól). „AB” minőség: egészséges, benőtt göcsök, kisebb gyantatáskák, kérges csomók, repedések minimális mértékben előfordulhatnak. „B”...
THERMOWOOD A hőkezelt fa Szépség és tartósság egyben Azt már évszázadokkal ezelőtt is tudták a vikingek, hogy ha megégetik a fát, azzal jelentősen megnövelik az élettartamát. Ha cölöpöket szerettek volna a földbe...